Tag Archives: игран филм

„Гардијан“ со убава прогноза: „Медена земја“ ќе освои еден Оскар

Вечерва, по наше време, ќе се доделуваат Оскарите, а филмските критичари ги искажуваат своите последни прогнози околу добитниците на оваа ценета статуетка… Етаблираниот британски дневен весник „Гардијан”, ги објави прогнозите на својот авторитетен филмски критичар Питер Бредшоу за тоа кој од номинираните ќе успее да освои Оскар. Според Бредшоу, во …

Повеќе »

(ФОТО) Заврши снимањето на играниот филм „Сестра“

Во неделата, на езерото Матка беше удрена последната клапа од играниот филм „Сестра“, долгометражното деби на младата македонска режисерка Дина Дума, во продукција на Лист Продукција од Скопје. Филмот се снимаше во урбан амбиент, на локации низ Скопје. „Сестра” е приказна за две тинејџерки чие пријателство е ставено на тест, …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Стоењето на Зоја“: Чудото на Свети Никола кое се случило во 1956 година според кое е снимен и’ филм!

Во 1956. година во времето на Советскиот диктатор Хрушчов, во градот Самара се случило чудо познато како “Зоиното стоење”, што го потресе целиот православен свет. Во време кога, диктаторскиот режим сакал да го одвои народот од Бога,Бог допуштил да се случи ова чудо кое кај многумина ја вратило вербата и …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Добродојдовте во Берлин 2052“: Синот на Боуви снимил филм инспириран од својот татко

Новиот филм на Данкан Џонс, синот на славниот музичар и уметник Дејвид Боуви, под наслов „Mute” е инспириран од односот на режисерот со неговиот татко. Дејствието на тој научнофантастичен трилер е сместено во Берлин во иднината, а во неговото средиште е темата на родителството. Главната улога во филмот ја толкува …

Повеќе »

(ФОТО) Овие глумци ќе ги отелотворат Меган и принцот: Негодување на фановите!

Романтична биографија – Снимањето ќе започне оваа недела во Лос Ангелес и Ванкувер, а крајот се очекува пред кралската венчавка на 19. мај… Продуцентите ја завршиле потрагата, за како што велат „совршени“ глумци кои ќе го отелотворат парот во романтичниот филм „Хари и Меган: Кралска романса“ на каналот Lifetime. Принцот …

Повеќе »

(ФОТО) Филм за кралскиот пар: Се снима љубовната приказна на принцот Хари и Меган Маркле!

Популарната кралска романса добива свој филм… Возбудливи вести ги израдувале сите фанови на принцот Хари и неговата свршеница, бившата глумица, Меган Маркле. Продуцентската куќа „Lifetime” прави филм за нивната романса под наслов „Хари и Меган: Кралска љубовна приказна“. Филмот ќе се концентрира на самиот почеток на нивната врска но и …

Повеќе »

(ФОТО) „Ефектот на среќа“: Потрагата по среќата за себе а не за клик!

Повеќе од две недели екипата која работи на филмот „Ефектот на среќа“ (The happiness effect) во режија на Борјан Зафировски снима приказна за универзалната потрага по среќа на различни локации низ Скопје и Охрид, а во моментов се работат сцени во студиото на Fx3x. Главните ликови во ова остварување ги …

Повеќе »