Tag Archives: хунгароринг

Спектакл за првенецот на Окон, Хамилтон од последен до подиумот!

Возачот на Алпина, Естебан Окон дојде до првата победа во кариерата откако славеше на спектакуларната ГН на Унгарија, 11. трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. La Marseillaise blasts out for the first time since Italy 2020! Two French winners in less than a year 🇫🇷#HungarianGP 🇭🇺 #F1 pic.twitter.com/ItLPz8gMiS — …

Повеќе »

За Хамилтон 101. пол позиција во кариерата

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Унгарија, 11-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Возачот на Мерцедес на патеката „Хунгароринг“ стигна до третата половина од оваа сезона, и 101 -та во кариерата, со круг во време од 1:15.419 минути. LEWIS: “It’s been amazing …

Повеќе »

FP2: Одговорот на Мерцедес – Валтери и Луис пред Макс

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас беше најбрз на вториот тренинг за Големата награда на Унгарија. За разлика од првиот тренинг, во кој најдобро време постигна Макс Ферстапен од Ред Бул, овојпат Мерцедес, предводен од Ботас, доминираше на патеката Хунгароринг. Финецот постигна време од 1:17.012, додека второто место му припадна на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Одлична стратегија на Мерцедес: Хамилтон повторно се врати на тронот

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, го освои унгарското Гран-при, 12-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Британецот го оствари својот осми триумф оваа сезона, втор во последните четири трки. Исто така, тоа беше седма победа на Хамилтон во Унгарија. Луис дојде на Хунгароринг дојде до својата 81-та победа во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА 1 – ГН на Унгарија: Макс Верстапен до првата пол позиција во кариерата

Макс Верстапен стигна до својата прва пол позиција во кариерата и стана 100. различен возач кој победик на квалификации во Формула 1 Гранд При викенд. Зад него возачите на Мерцедес, Ботас преблиску, Хамилтон на две десетинки, а Ферари помалку од половина секунда. По првата серија летечки кругови, Макс Верстапен на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон неприкосновен на „Хунгароринг“

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше на Големата награда на Унгарија, 12.тата трка на годинешното првенство во Формула 1. Британецот дојде до петтата победа оваа сезона, а шестата рекордна на “Хунгароринг” пред Себастијан Фетел во Ферари. На нив им се придружи и неговиот тимски колега Кими Раиконен. LAP 70/70: END …

Повеќе »