Tag Archives: хуманист

(ФОТО) Лица и дела“: Вечерва ќе гостува Сашка Кузманова – хуманист, кој им помага на децата без родители!

Вечерва во најновотго издание на „Лица и дела“, Мери Младеновска, ќе ни претстави многу ретка личност која ретко се појавува пред малите екрани, Сашка Кузманова, голем хуманист. Таа преку нивната група „Од срце до срце“ им помага на децата без родители. Преку нивните невладини здруженија посетија многу места во Македонија, …

Повеќе »

(ФОТО) РЕД Е ДА ЈА ПОКАЖЕМЕ НАШАТА ХУМАНОСТ за човекот кој организира многу добротворни акции, a сега тој има потреба од помош!

Кога здравствените власти немаат слух за ваквите случаи кои се оставени сами на себе, време е да се сплотиме и сите заедно со заеднички сили да се обидеме да му помогнеме на овој хуман човек. Време е да му се помогне на Грицко. До пред 5 години животот на Небојша …

Повеќе »

Таткото на глумецот од „50. нијанси сива“ починал од корона вирус

На Џим Дорнан во 2005. година му била дијагностицирана хронична лимфоцитна леукемија. Почитуваниот гинеколог и татко на актерот од филмот „50 нијанси сиво“ Џејми Дорнан, Џим Дорнан почина на 73-годишна возраст од последиците од коронавирусот, пишува „Пипл“. „Добивме тажна вест дека професорот Џим Дорнан, нашиот страстен покровител, но пред сè …

Повеќе »

ХУМАНОСТ И ГОЛЕМО СРЦЕ: 10. илјади фунти за болницата во која била бабата на Ед Ширан, но и за децата од неговото старо училиште

Англискиот пејач Ед Ширан донирал 10.000 фунти на болницата која се грижела за неговата болна баба, која страдала од деменција, а парите биле донирани преку неговиот добротворен фонд „The Framlingham Foundation Trust“, од кој биле искористени и средства за помош на деца од неговото старо училиште. Оваа донација е наменета …

Повеќе »

(ФОТО) ПОТЕГ ЗА РЕСПЕКТ – Владимир Блажев понуди своја помош каде МЗ има дефицит од луѓе: „Заедно секогаш сме појаки!“

Владимир Блажев (ДНК)  на својот профил на Фејсбук несебично се понуди да помогне во состојбата со корона вирусот кај нас, секако каде има потреба и нагласи дека не му треба хонорар туку дека ќе работи како волонтер…Потег за респект! „Со оглед на ситуацијата во која се наоѓаме, тешката и макотрпна …

Повеќе »

Кемал Ск за Херој на хуманизмот: „Патиките му ги дадов на еден дедо – беше бос!“

Секој што ги следи хуманитарните акции во нашата средина не може да не го забележал Кемал Ск бидејќи тој е секогаш присутен кога треба да се помага… Шаим Занели го номинира Кемал Ск за Херои во 2020“… Г„о прашаа: Кемо каде ти се чевлите? Само погледна и се упати кон …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМО СРЦЕ: Елиф Елмас не заборава на старите пријатели – дрес за најдобриот другар во болница!

Македонскиот фудбалски репрезентативец кој често ни донесува радости кога ќе постигне гол, се чини дека има и големо срце. Тој нашол време да го посети својот другар од населба кој моментално е во болница. Елиф и Еркан израснале заедно во скопската населба Бутел. Елиф игра за Наполи, а Еркан се …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОМЧЕ ОД ЦРНА ГОРА ПРИМЕР НА ДОБРИНА: Видело девојче како тажно го гледа, додека тој јаде сладолед, па направило нешто прекрасно…

„Сите деца се родени да бидат големи луѓе, а за хуманост, емпатија, добрина… за тоа треба да учат“ Ако денеска ви треба мала доза со добри вести, оваа снимка од Црна Гора сигурно е она што го барате. Снимката која е објавена на Фејсбук профилот „Подгорички времеплов“ прикажува момче кое …

Повеќе »

(ФОТО) Голем човек и хуманист: Просјачи за да помага на сиромашни и за обнова на црква и манастир

Добри Добрев е роден во 1934. година во Бајлово, Бугарија, каде и денес живее. Од своите четири деца, две надживеал. Во Втората светска војна го загубил слухот, поради граната која паднала блиску до него. Секој ден оди по 10. километри од оддалеченото село, во својата рачно изработена облека и чевли …

Повеќе »