Tag Archives: хрватска

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ХРВАТСКА – Потрес со јачина од 3,2 степени многу се почувствувал во Сплит:„Се тресеше целата куќа!“

Нешто пред 6. часот во Сплит бил почувствуван земјотрес но и во пошироката област на Далмација. Според Сеизмолошката служба, земјотресот се случил во 5:57 часот и бил со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во близина на Дрниш. Според ЕМСЦ, се почувствувал и на пошироко подрачје – …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трагична судбина на децата во Хрватска

Откако во Хрватска почина тешко повреденото две и пол годишно девојче од Нова Градишка, државниот обвинител на округот Славонски Брод, Мирела Амитал, објавила преквалификација на обвинението против нејзината мајка, па истрагата ќе се спроведе за кривично дело тешка телесна повреда со исход смрт. Законот предвидува затвор од 3. до 15. …

Повеќе »

(ФОТО) РОДИТЕЛИТЕ ПОТПИШАЛЕ ДЕКА ГИ ДОНИРААТ ОРГАНИТЕ ОД ПОЧИНАТОТО ДЕВОЈЧЕ: Загрепчани палат свеќи пред болницата во која починало злоставуваното девојче (2,5 години)

Тажен Велигден за Хрватска, по смртта на две ипол годишното девојче, чии родители се во притвор, а Центарот за социјална работа се грижи за нивните три други деца. Граѓаните спонтано се собираат пред загрепската болница Клаиќ, палат свеќи, Хрватска е шокирана, пренесуваат медиумите, а според последните непотврдени информации, нејзините родители, …

Повеќе »

СЕ СЛУШНАЛ УДАР А ПОТОА ПОЧНАЛО ДА СЕ НИША: Нов земјотрес ја погодил Хрватска – епицентарот кај Глина!

ХРВАТСКАТА сеизмолошка служба објави дека утрово во 05,37 часот е регистриран прилично силен земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, со епицентар близу Глина. Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар наведува дека јачината на земјотресот била 4,1 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на седум километри од Глина. Според ЕМСЦ, …

Повеќе »

Почина легендарниот фудбалер Златко Крањчар

Златко Цицо Крањар, легендарен хрватски фудбалер и тренер, почина на 65-годишна возраст. Уште една фудбалска трагедија што го погоди регионот. Крањчар почина по кратко и тешко боледување во болница во Загреб, пренесува „Вечерњи лист“. Поголемиот дел од својата фудбалска кариера ја помина во загрепски Динамо, чиј дел бил од 10-годишна …

Повеќе »

Во Хрватска пристигнал и њујоршкиот сој: „Една од новите варијанти што се шири побрзо“

„Знаеме малку за њујоршкиот сој на коронавирус. Првите информации започнаа да се појавуваат на крајот на минатата недела“, рекол Крунослав Чапак, директор на ХЗЈЗ, на прес-конференција на Хрватскиот штаб за цивилна заштита. „Тоа е една од новите варијанти што се шири побрзо. Уделот на тој њујоршки вид во градот Њујорк …

Повеќе »

Јужноафриканскиот сој се’ поблиску: Заразен словенечки лекар кој бил во Намибија, регистрирани се и два случаи во Хрватска

Првиот случај на инфекција со јужноафриканскиот вид коронавирус е потврден во Словенија, потврдил вчера словенечкиот министер за здравство Јанез Поклокар. Станува збор за лекар од Марибор, вработен во тамошниот Клинички центар, кој минатата недела бил во Намибија со уште неколку лица од Словенија, а во понеделникот бил на работа. Заразени …

Повеќе »

ПОВТОРНО СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ХРВАТСКА: Епицентарот близу Дубровик – се тресело тлото и во Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е забележан синоќа, на границата на БИХ и Хрватска.Според податоците на Европскиот медитеранско сеизмолошки завод (ЕМЅС) епицентарот на земјотресот бил 12. километри од Дубровник и 72. километри од Мостар. Земјотресот е регистриран нешто после 23. часот. M4.3 #earthquake (#zemljotres) strikes 27 km …

Повеќе »

Земјотрес со јачина од 4,3 степени ја погодил средишна Хрватска – се почувствувал и во Загреб

ДЕНЕС во 10:58 часот бил почувствуван земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала во централна Хрватска. Епицентарот бил меѓу Сисак и Глина. Јачината на земјотресот, според ЕМСЦ, била 4,3. M4.3 #earthquake (#potres) strikes 43 km SE of Zagreb – Centar (#Croatia) 14 min ago. Effects reported by eyewitnesses: …

Повеќе »