Tag Archives: храна

Намирници кои го исфрлуваат никотинот од телото

Сите сме свесни за негативните ефекти на цигарите и никотинот врз нашето тело. Доколку сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин да го исчистите организмот од никотин е со помош на овие намирници. Спанаќ Фолната киселина е многу важна за нормално функционирање и развој на организмот, но …

Повеќе »

(ФОТО) Момче (6) со писмо ја растажило Англија: „Мама нема пари за храна па не можам да дојдам на натпреварот!“

СВИНДОН ТАУН е член на Четвртата англиска лига, кој во последните денови се најде во центарот на вниманието на јавноста поради шестгодишното момче по име Џо. Осмопласираниот клуб од понизок ранг објавил дека е во потрага по млад навивач кој не може да си дозволи да присуствува на натпреварите. Тој …

Повеќе »

Ова е најдобрата храна за вашето срце, тврди кардиолог

Срцевите заболувања се сериозен проблем. Според Светската здравствена организација, околу 17,9 милиони луѓе годишно умираат од кардиоваскуларни болести ширум светот. Најчеста форма на срцева болест е коронарната артериска болест. Исхраната е клучен фактор на ризик кога станува збор за било кој тип на срцева болест. Работите како консумирање многу заситени …

Повеќе »

ТРОШЕТЕ ГИ ДОДЕКА ГИ ИМА – ШТЕТА Е ДА СЕ ФРЛА ХРАНА: Намирници кои не се за во канта за ѓубре – ова можете да го јадете и ПОСЛЕ ПОМИНУВАЊЕ НА РОКОТ НА ТРАЕЊЕ!

Не постои човек кој барем еднаш во животот не помирисал храна за да провери дали одредена намирница е расипана или се уште може да се користи. Секако, кога станува збор за безбедноста на храната, секогаш треба да внимавате, особено ако се работи за дете, постара личност, трудница или ако сте …

Повеќе »

Храната која модерниот свет ја избегнува, најдолговечните луѓе ја јадат секој ден

Сините зони се пет различни заедници „расфрлени“ низ светот на кои заедничко им е тоа што имаат најголема концентрација на жители кои живеат над 100 години. Нивната долговечност лежи во специфичен начин на живот, вклучувајќи ја и исхраната. Сините зони детално ги истражувал авторот Ден Бетнер, а особено е интересна …

Повеќе »

И’ ТОА СЕ СЛУЧУВА: „Другарка ме обвини дека и ги трујам децата, не сакам повеќе да ги чувам“

Жената била збунета откако пријателката ја обвинила дека ги „труела“ и „изгладнувала“ нејзините деца додека ги чувала. Готвењето оброци за мали деца кои се и хранливи и вкусни за нивната неразвиена градба понекогаш може да биде вистинска работа – особено ако треба да ги земете предвид ограничувањата во исхраната. И …

Повеќе »

(ФОТО) Призорот од Нови Сад им се допаднал на 12.000 луѓе: „Оставете малку и ние да јадеме нешто“

На социјалните мрежи се шири фотографијата наводно направена на пазарот во Нови Сад.Некој решил да собере пари за кучињата скитници и да им обезбеди храна во овие студени зимски денови. „Оставете 20 динари да јадеме“, пишувало на листот покрај кој спиеле две кучиња. Во корпата под натписот можела да се …

Повеќе »

Храна која е најмногу поврзана со ризикот од рак

Не е изненадувачки што животната средина игра улога во ризикот од развој на рак, а тоа ја вклучува и храната што ја јадете. Канцерогени се супстанциите кои директно придонесуваат за ризикот од рак: на пример, тоа се тутунот и азбестот. Но, можеби не знаете дека тие можат да се најдат …

Повеќе »

Мажите треба да се грижат за ПРОСТАТАТА: Овие витамини помагаат во превенцијата!

Превенцијата на болеста е во здрава исхрана богата со овошје и зеленчук, природен внес на витамини и вклучување на суплементи од секојдневната конзумација. Меланомот, кој се јавува во простатата, мускулно-скелетниот орган на мажите, има форма и големина на плод од костен, сместено во малата карлица пред крајот на дебелото црево …

Повеќе »