Tag Archives: храна

Лекар открива која комбинација на витамини го совладува пролетниот замор

Преминувањето во потоплите денови кај многу луѓе предизвикува главоболки, тежина, слабост, таканаречен пролетен замор. Еден општ лекар, сепак вели дека за пролетниот замор не можеме да ја обвиниме само промената на временските услови – нешто зависи и од нас. Ова се советите на лекарот: Пролетниот замор е состојба која настанува …

Повеќе »

Ги исфрлаат токсините, спречуваат надуеност, го забрзуваат метаболизмот: Овие намирници се мелем за цревата!

Задолжително вклучите ги во вашата исхрана… Ако нашите црева не работат правилно, се нарушува здравјето на целиот организам. Кога се нарушува варењето, се создава соодветна почва за таложење и развој на бактерии. Современиот начин на живот и неправилната исхрана оставаат последици, а први на удар се цревата. Речиси секој друг …

Повеќе »

Неопходен минерал кој телото не го произведува – 8. намирници ќе го надоместат

Магнезиумот е минерал кој е неопходен за општото здравје на организмот и урамнотежено, добро расположение. Магнезиумот е вклучен во над 600. ензимски реакции, вклучувајќи синтеза на протеини за производство на енергија, управување со гликозата во крвта, регулација на крвниот притисок и нервна функција. Телото не произведува само магнезиум, па затоа …

Повеќе »

Овие намирници ги намалуваат проблемите во МЕНОПАУЗАТА

Проблемите со менопаузата може да имаат сериозни последици за секојдневните активности на жената. Секоја жена во педесетите се соочува со обилни промени во телото, но и вртоглави промени во расположението, а сето тоа е резултат на менопаузата. Менопаузата може да ја препознаете по топли бранови, промени во расположението, ноќно потење …

Повеќе »

Еве што ви треба за да преживеете нуклеарен напад

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Владимир Путин нареди руските нуклеарни сили да бидат ставени во состојба на готовност откако Западот воведе санкции кон Русија поради инвазијата на Украина. Британскиот премиер Борис Џонсон тврди дека заканата е тактиката на Путин за одвраќање на вниманието, но познато е дека Русија има околу 4.500 нуклеарни боеви глави. …

Повеќе »

(ФОТО) ТРАГЕДИЈА – Украинска доброволка загинала додека доставувала храна во прифатилиште за кучиња

МЛАДА Украинка била застрелана и убиена додека се враќала од прифатилиште за кучиња недалеку од Киев. Таа отишла таму да достави храна за гладните животни. Анастасија Јалански била една од тројцата волонтери кои доставувале храна во Буча, град западно од Киев. Сите тројца се убиени, објавила нејзината пријателка Олександра Матвичук …

Повеќе »

ВИШОК МАСНОТИИ ВО КРВТА: Еве кои намирници можат да го намалат лошиот холестерол

Размислете да ги вклучите во вашето дневно мени. Лошиот холестерол (ЛДЛ) во телото обично се акумулира со текот на годините, по што постои голема можност да му наштети на вашето тело. Премногу лош холестерол се акумулира во крвните садови и може да доведе до зачепување. Постојат одредени намирници кои можат …

Повеќе »

Дали знаете што е БРОМАТОЛОГИЈА? Ја среќавате почесто отколку што мислите

Звучи чудно, а тоа е наука која ни е потребна секој ден Денес ќе ве запознаеме со концептот на броматологија. Имено, иако овој поим е присутен на нашите простори, тој многу ретко се користи, поради што голем број луѓе не се запознаени со неговото значење. Етимологијата ни кажува дека самиот …

Повеќе »

Утре е Задушница: Запалете свеќа, но ова никако не смеете да го направите

Во спомен на починатите, православните верници ја одбележуваат Задушница, еден од најголемите христијански празници. Сеќавајќи се на покојните претци, верниците на овој ден се молат за простување на гревовите. Во црквата се служи парастос, а по службата се посетуваат гробовите на најблиските, се пали свеќа, се чита молитва и се …

Повеќе »