Tag Archives: храна

5 начини како да добиете повеќе витамин Д

Витаминот Д е суштинска хранлива материја која ви помага да изградите и одржувате силни коски и здрав имунолошки систем. За жал, многумина од нас всушност имаат недостаток на витамин Д. Еве неколку начини на кои можете да го зголемите внесот на витамин Д во текот на целата година Излезете надворЕден …

Повеќе »

БОРИС БЕКЕР – Сакал кубански пури и убаво вино, сега во затвор својот скромен џепарлак го троши на бисквити

Посрамениот поранешен тенисер Борис Бекер се навикнува на животот во затворот во кој заврши затоа што се обидел да сокрие пари и други вредни предмети вредни 2,5 милиони фунти во стечајна постапка со намера да избегне плаќање долгови. Прилагодувањето нему не му било лесно, според The ​​Sun, и открива на …

Повеќе »

(РЕЦЕПТИ) Познатиот РУСКИ БИЛКАР, Дмитриј Јуровски, ја открива тајната на силниот пролетен ИМУНИТЕТ

Со настинката борете се со правилно комбинирање на храната Најпознатиот руски билкар Дмитриј Јуровски има подготвени одговори на прашањето како да се заштитите од инфекции и да го зајакнете имунитетот со помош на природни лекови. Според овој познат билкар, нема потреба од употреба на лекови и суплементи бидејќи природата има …

Повеќе »

Храна која го стимулира природното производство на колаген

Храната игра клучна улога кога станува збор за производството на колаген. Благодарение на овој протеин, кожата изгледа помладо, поеластично и има подобра текстура – ​​а наместо да трошите пари на скапи креми, можеби е доволно малку да ја прилагодите исхраната. Урамнотежената исхрана која вклучува свежа и здрава храна е од …

Повеќе »

Започна Страсната седмица – секој ден има свое значење: Еве што би требало да јадете

Започна седмата, последна недела од Велигденскиот пост. Сите денови во неа се нарекуваат Свети, па затоа денес е Велики понеделник. Последната недела од Велигденскиот пост, Страдалната или Страдалната седмица, не воведува во Тајната на Господовото страдање. Оваа недела верниците треба да се потрудат да си ги простат сите гревови и …

Повеќе »

(ФОТО) „Цените значително пораснаа“ – на што треба да бидат подготвени туристите кои одат на одмор во Грција?

Сите кои годинава планираат да талкаат во Грција веќе ги интересира дали актуелната криза во светот ќе влијае на цените во оваа земја. Ана Пантос од Атина за тамошните медиуми открила дека намирниците и бензинот драстично скокнале. Ана смета дека војната се уште не се одразила на цените на сместувањето, …

Повеќе »

Трикови како да заштедите при купување храна

Многу е важно правилно да ги распределиме парите, особено во овие моменти кога цените скокаат, а штедењето изгледа невозможно. Се’ повеќе се прашуваме како да заштедиме при секојдневното купување. Еве неколку совети и трикови кои ќе ви помогнат да го задржите вашиот фрижидер полн, а паричникот да не биде празен. …

Повеќе »

ЈОДОТ Е ПОТРЕБЕН ЗА ПРАВИЛНА РАБОТА НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Еве кои намирници го содржат и колку треба да се внесува на дневна основа

Јодот е микронутриент, но кога станува збор за нашето општо здравје, неговата улога е голема, бидејќи е неопходен за отпорност на организмот, здравје и закрепнување.Ова е особено важно во работата на тироидната жлезда, во чии хормони составен елемент е јодот. Тироидните хормони (Т3 тријодотиронин и Т4 тироксин) ја регулираат циркулацијата …

Повеќе »

Храна која го зголемува хормонот на среќата – треба да се најде на вашето мени!

Серотонинот е хормон на радоста и главен чувар на нашето добро расположение. Во стресни ситуации неговото ниво нагло опаѓа, што ја зголемува анксиозноста и може да предизвика депресија. Многу е лесно да се подигне нивото на серотонин со одредени намирници, а во продолжението ги наоѓаме првите пет. Како да го …

Повеќе »