Tag Archives: храна

Храна која може да предизвика депресија

Храната честопати може да биде одговорна за нашето расположение, а јадењето одредена храна може да доведе до депресија. Покрај тоа што има храна што го подобрува расположението, има и таква кои го расипуваат. Дознајте подолу каква храна треба да избегнувате. Рафинирани јаглехидрати Истражувачите од универзитетот Колумбија докажале дека исхраната богата …

Повеќе »

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една со друга… Секој има различен вкус и сака понекогаш да јаде сосема различни комбинации на храна. Иако ова можеби ви изгледа безбедно, постојат неколку комбинации кои воопшто не е добро да се мешаат. Затоа водечките …

Повеќе »

9. ЗЛАТНИ ПРАВИЛА НА СИБИРСКА БИЛКАРКА: Дајте му го ова на детето и не се плашете од болести!

Храната треба да биде лек, а лекот треба да биде храна Лидија Несторовна Сурина е биолог, фитотерапевт и билкар веќе 40. години. Таа објави неколку книги за лековитите својства на локалните растенија. Нејзините совети се популарни низ целиот свет. Ние ви донесуваме некои од нив: „Денес се разболуваме затоа што …

Повеќе »

Што јадете пред спиење? Оваа храна може да го наруши одморот во текот на ноќта

Храната што ја јадете може да го наруши мирниот сон. Ако не спиете добро од ден на ден и имате кошмари, можеби треба да обрнете внимание на вашата исхрана. Многу студии велат дека постојат одредени видови храна кои можат да поттикнат лоши соништа. Алкохолот е едно од попознатите нарушувачи на …

Повеќе »

ЗА ЈАКИ НОКТИ пресуден е еден ВИТАМИН, а ќе го пронајдете во ова ОВОШЈЕ!

Јачината на вашите нокти зависи и од квалитетот на храната што ја внесувате во вашето тело. Дали ви пукаат ноктите? Лошата исхрана е главната причина. Затоа треба да земете предвид не само лак или нивно надоградување, туку и правилна исхрана. Меѓу храната што дефинитивно треба да ја вклучите на менито, …

Повеќе »

Германски нобеловец го шокирал светот: Ракот се добива од овие продукти и дал совет што треба да правиме и како да се храниме!

Основната причина за рак службено е откриена пред 1923. година, а пронаоѓачот во 1931. за тоа добил Нобелова награда за медицина. Многу мал број луѓе во светот знае за тоа, бидејќи вистината, за жал, е скриена од јавноста. Во 1931. година германскиот анучник Ото Хајнрих Варбург (1883 – 1970) ја …

Повеќе »

АНТИЕЈЏ ХРАНА – Убаво лице имаат жените кои јадат колаген: Сок, риба и шака семки се поделотворни од скапи кремови!

„Со лажица си копаш гроб“ – се вели во случај ако некој претерува со храната. Но, не дека секој залак неизбежно ја приближува староста или болеста. Напротив, постојат намирници кои го запираат времето и го подмладуваат организмот. 1. Цвекло Научниците тврдат дека сокот од цвекло е вистински еликсир на младоста. …

Повеќе »

Знаци дека ви недостасува витамин Ф!

Ако вашата кожа е постојано се лупи, постои сериозна причина за тоа. Ова може да биде резултат на хроничен недостаток на витамин Ф, а не посериозно заболување. Витаминот Ф е важен за метаболизмот, спречува таложење на холестерол во артериите и го зајакнува имунитетот. Исто така, помага во намалување на телесната …

Повеќе »

ТАЈНАТА е во овошјето: Забрзајте го метаболизмот по природен пат со овие намирници

Познато е дека забрзувањето на метаболизмот значи и губење на тежината. Сепак, некои луѓе имаат природно бавен метаболизам. За да се забрза метаболизмот, потребно е да се најде она што „одговара на нашиот организам“. Оние чиј метаболизам е брз – ги немаат овие проблеми и обично не доаѓаат во ситуација …

Повеќе »