Tag Archives: хормони

(ВИДЕО+ФОТО) Беше еден од омилените натпреварувачи во „Ѕвездите на Гранд“, а сега решил да го промени полот?

Поранешниот натпреварувач на „Звездите на Гранд“ е во процес на промена на полот Уште во 2013. година, кога Стефан Лукиќ се појави на сцената на „Ѕвезда Гранда“, многумина му предвидуваа успешна кариера поради неговиот неверојатен глас, а сега тој ги изненадил сите. Стефан Лукиќ го привлече вниманието на јавноста поради …

Повеќе »

(ФОТО) Научниците објаснуваат зошто луѓето се лути кога се гладни

Дали и вие сте лути и нервозни кога сте гладни? Има објаснување за тие чувства! Сигурно барем еднаш сте се почувствувале лути додека чекате храна. Ова не е ваша вина. И покрај тоа што сè околу вас е во ред, и наскоро ќе ја добиете вашата храна, не можете да …

Повеќе »

Зошто сме ЛУТИ И РАЗДРАЗЛИВИ КОГА СМЕ ГЛАДНИ: Шест причини влијаат на оваа појава!

Веројатно сте забележале дека луѓето стануваат прилично раздразливи кога се чувствуваат гладни Во моментите кога почнуваме да чувствуваме глад, стануваме лути и бесни. Зошто е тоа така? 1. Телото чека награда Кога јадеме, се активира центарот во мозокот кој е одговорен за награди, ослободувајќи супстанции познати како опиоиди, а потоа …

Повеќе »

Ова се 4. основни хормони за среќа: Еве како да го ВКЛУЧИТЕ секој поединечно!

На вашето расположение влијаат многу работи – и добри и лоши, и одвнатре и однадвор. Поминувањето време со некој близок или пријател може да го подобри тоа. Седењето во толпа од неочекуван сообраќај може да го расипе. Но, вашето расположение е покомплицирано од ситуациите и опкружувањата со кои се среќавате. …

Повеќе »

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека има некои јасни невербални индиции кои би можеле да сугерираат дека вашите чувства се взаемни. Значи, дали гледањето во нечии очи може да ве натера да се заљубите? Постои наука зад интензивниот контакт со очите, …

Повеќе »

Јадете зеленчук и ќе бидете среќни – се вели во студијата

Зеленчукот содржи различни хранливи материи кои го поддржуваат целокупното физичко здравје. Една нова студија објавена во Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics сугерира дека, покрај физичкото здравје, зеленчукот може да го подобри и менталното здравје. „Зеленчукот содржи безброј микронутриенти, како што се цинк, магнезиум, фолна киселина и железо, …

Повеќе »

По расправија со партнерот доаѓа интимен однос? Еве зошто е тоа така!

Колку пати во филмовите сте виделе љубовен пар да заврши во кревет по расправија? Колку пати во животот ви се случило ова? Што се случува со нашето тело кога сме лути? Се зголемува нивото на кортизол (хормон на стрес), се забрзува работата на срцето, се зголемува нивото на тестостерон кој …

Повеќе »

Зошто е здраво да се јаде луто?

Повеќето луѓе, барем понекогаш, сакаат да уживаат во зачинети вкусови. Сепак, има и такви кои практично не можат без сосови од црвен пипер и чили, толку жешки што им доаѓаат солзите поради лутината. Зошто, тогаш, имаме желба за вкус што, мора да се признае, не е секогаш многу пријатен за …

Повеќе »

Што се случува во вашето тело кога ќе изедете тестенина?

Јадењата со тестенини се омилен избор кај многумина, особено за оние на кои секогаш им недостасува време да подготват посложени оброци. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува со вашето тело кога јадете тестенини? Според истражувањето на „Оксфам“ од 2011. година, тестенините се најпопуларното јадење во светот (пред …

Повеќе »