Tag Archives: холестерол

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Индискиот орев е еден од најдобрите пријатели на нашиот организам! Еве ги неговите ПРЕДНОСТИ

Оваа суперхрана има многу повеќе придобивки за кои можеби не сте ни свесни Индискиот орев не само што е одлична закуска, туку е и разноврсна. Овие јаткасти плодови може да се користат дури и како алтернатива на млекото, павлаката и путерот. Индиските ореви не се богати само со протеини, влакна …

Повеќе »

Дали пиете млеко секој ден? Диететичарка навела шест можни несакани ефекти

ПОРАДИ многуте различни ставови за кравјото млеко, многу луѓе се прашуваат дали е воопшто здраво или треба да се префрлат на немлечни производи. Регистрираната диететичарка Лорен Манакер решила да зборува за ова за порталот Eat This. Таа открила четири позитивни, но и две потенцијално негативни нуспојави од секојдневното консумирање млеко. …

Повеќе »

Диететичари: Доколку сакате да го избегнете покачениот холестерол, јадете ја оваа намирница за појадок

НОВО истражување покажало дека умереното консумирање јајца може значително да го подобри здравјето на срцето и да го намали нивото на холестерол во крвта. Научниците велат дека конзумирањето до едно јајце на ден може да го зголеми количеството на важни метаболити, што го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, пренесува Study …

Повеќе »

Првата линија на одбрана за многу болести: Исчистете ги крвните садови со помош на магична смеса

Ослободете се од лошиот холестерол и исчистете ги крвните садови со оваа магична смеса што ќе ја пиете секое утро. Многу луѓе се борат со високи маснотии или холестерол во крвта. Нормално ниво на холестерол е помеѓу 4,60 и 6,20 mmol/L. За да спречите проблеми, почнете навреме да го консумирате …

Повеќе »

Не се само мастите, има уште еден виновник за високиот холестерол

Високиот холестерол нема никакви симптоми, па затоа се советува редовно да се проверува со вадење крв и секако еднаш на секои пет години, доколку вашиот лекар не препорача поинаку, на пример еднаш годишно. Иако е општо познато дека заситените масти поттикнуваат повисоки нивоа на холестерол, може да има уште еден …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА -БАДЕМОТ е најдобар пријател на женското здравје! Ова се четири научно докажани ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ

Бадемите се нутритивни акумулатори… Ви откриваме четири научно докажани здравствени придобивки од бадемите и едноставни начини како да ги вклучите во вашата исхрана. Бадемите се хранливи Порција бадеми, околу четвртина шолја или 23 цели јаткасти плодови, е богата со масти здрави за срцето, плус 6 грама растителни протеини и 4 …

Повеќе »

Само еден грст семки од тиква спречува 9. опасни болести!

Откријте ги изненадувачките здравствени придобивки од семките од тиква и зошто треба да ги јадете наместо сите други „грицки“. Тие се одлични за физичкото и менталното здравје! Семките од тиква се користат за медицински цели илјадници години. Тие се богат извор на магнезиум, калциум, калиум, железо, цинк и витамин К. …

Повеќе »

(Рецепт) Препарат од четири состојки кој може да ви помогне да го намалите НИВОТО НА ХОЛЕСТЕРОЛ: Едноставен рецепт за „чистење“ на крвните садови

Проблемот со покаченото ниво на холестерол во крвта станува се’ почест Современиот начин на живот, кој вклучува многу седење, е една од главните причини за покачен холестерол во крвта. Покрај тоа, недостатокот на физичка активност, нередовната и неправилна исхрана најчесто доведуваат до вишок маснотии во телото. Пред да започнете со …

Повеќе »

Природен ЧАЈ кој ќе ви помогне да го зајакнете ИМУНИТЕТОТ: Има бројни здравствени придобивки, па затоа се препорачува на сите

Погоден е за луѓе кои имаат покачен холестерол и крвен притисок Најчесто се користи за ублажување на симптомите на настинка, грип, инфекции, а особено е погоден за луѓе кои страдаат од покачен холестерол, крвен притисок и триглицериди. Овесот отсекогаш се користел во традиционалната медицина. Овесните еликсири се користат како стимуланс …

Повеќе »