Tag Archives: хитови

ПОЧИНА КОРНЕЛИЕ КОВАЧ: Заминување на познатиот композитор и хит мејкер

На 81-годишна возраст денеска во Белград почина познатиот композитор Корнелије Ковач. Причината за смртта засега не е позната. Корнелије Ковач беше југословенски композитор, пијанист, аранжер. Роден е во Ниш во 1942. година, а Ковач ја напишал својата прва композиција „Пусти тротоари“ веќе на четиринаесетгодишна возраст – во 1956 година.Откако беше …

Повеќе »

Втора ПРЕСС конференција пред големиот концертен спектакл на отворено: „Меморија со „Дирлада“ најавија добро дружење, песна, музика и забава и многу интересни гости!

Денес, 25 мај, некогашниот Ден на младоста, не случајно симболично беше одбран за втората и последна ПРЕСС конференција на групата „Меморија“ која се одржа на терасата на скопскиот хотел „Парк – 4“, на која беа соопштени сите детали за концертениот спектакал под отворено небо кој ќе се одржи на 11. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Голема трагедија што ја погоди поранешна Југославија: На погребот на едната починала и другата сестра

Нејзиниот живот го одбележале трагедии… Пејачката Јадранка Стојаковиќ е позната по своите хитови: „Што те нема“, „Се можевме да направиме“, „Има некоја тајна врска“, „Волшебници“ и многу други. Сепак, малкумина знаат дека нејзиниот живот го одбележале големи трагедии. – Животот ми е тежок уште од детството. До пет години живеев …

Повеќе »

(ФОТО) ОД „ХИТОВИ“ ДО МЕДИЦИНА: Еве како денес изгледа Зоран Ванев!

ЗОРАН Ванев своевремено испеа многу хитови кои со задоволство се пеат и денес. Меѓу нив најпозна е „Јужна пруга“, а тука се „Лила“ и „Моника“. На врвот на кариерата ја напушти сцената, а денес со семејството живее во Швајцарија и работи како доктор по природна медицина. Зоран кариерата ја започна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СУДБИНА ИЛИ НЕШТО ДРУГО? – КАКО КЛЕТВА ДА ГИ СЛЕДЕШЕ „НОВИ ФОСИЛИ“: Нема да верувате што се’ им се случи на членовите на оваа група!

Првата пејачка почина ненадејно, проблеми со зависност, кавги меѓу членовите на бендот, обвинувања, распад и на крајот смртта на основачот Рајко Дујмиќ – сето тоа и се случи на групата „Нови фосили“. „Нови фосили“ беше една од најпопуларните музички групи во поранешна Југославија. Игравме и пеевме со бројни хитови како: …

Повеќе »

Починал Тоде Новачевски – Ја загубил тешката борба со ракот

Еден од најдобрите македонски композитори, Тоде Новачевски поранешен сопруг на пејачката Маријана ја загубил битката со ракот на белите дробови. Вонсерискиот македонски композитор и музичар, Тоде Новачевски, синоним за најпопуларниот сестрински дует кај нас „Признавам“, испеан од ненадминливите Маријана и Росана, кој повеќе децении беше во брак со Маријана, ја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Групата „Легенда’ во „Википедија“: Легендите треба да останат забележани

„Групата ЛЕГЕНДА од Тетово е формирана 1990 година и тоа во следната постава Крсте Данајловски-Кокан (вокал и гитара),Властимир Тодоровиќ-Власте(клавијатури),Влатко Мишевски-Никши(бас гитара) Драгиша Лековски-Слинки (соло гитара)и Игор Бачоски-Бачо(тапани). Најголем успех победата на можеби најдобро организираниот „Поп Рок Фест 91“ каде победникот како награда добиваше право да сними албум и ние го …

Повеќе »

ИН МЕМОРИАМ – После долго боледување почина фолк пејачот Васил Атанасов

Денес во Германија после подолго боледување почина фолк пејачот Васил Атанасов кој го отпеа еден од најголемите македонски хитови „Проклет да е кој не раздели“. Оваа тажна вест се појави на неговиот профил на Фјсбук а негови бројни колеги се простуваат од Васил. За веста на профилот на Атанасов на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Отворено со Роберт Билбилов: „Кога во своето дете ќе си ги видиш сопствените мани, тоа истовремено и’ те нервира и те засмева!“

Роберт Билбилов 20 години е на музичката сцена и како композитор и како пејач. Не мислел да пее, ама „Тајните ангели” која некогаш беше хит, наместо да ја даде на пејачот за кого ја напишал, ја задржал за себе. Раде Врчаковски-Врчак, го наговорил за оваа работа и така од композитор, …

Повеќе »