Tag Archives: хипертензија

Ако имате над 65 години и имате висок крвен притисок, ова се најдобрите намирници за појадок

ОДРЖУВАЊЕТО нормален крвен притисок е важно бидејќи им овозможува на хранливите материи и кислородот да стигнат до сите делови на телото, вклучувајќи ги и важните органи како што се срцето, мозокот и бубрезите. Според американското национално истражување за здравје и исхрана, 70 проценти од возрасните постари од 65 години имаат …

Повеќе »

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? Денес е речиси тешко да останеме сами во тишина со сите обврски кои не очекуваат, но експертите сметаат дека времето кое го поминуваме на овој начин може да донесе многу придобивки. 1. Хипертензија Хипертензијата, односно …

Повеќе »

Редовното консумирање на една намирница може да го намали ризикот од срцеви проблеми

Љубителите на сирење имаат 38. отсто помали шанси да заболат од срцева слабост отколку оние кои ја избегнуваат. Нивниот висок крвен притисок е намален за една третина, додека ризикот од дијабетес тип 2 е повеќе од преполовен. Експертите велат дека иако маснотиите во сирењето можат да бидат лоши за нас, …

Повеќе »

Зачинот без кој всушност не можеме е предизвикувач на тешки болести – заморот и поспаноста се први од симптомите

Дали сте размислувале за количината на внесена сол во вашето тело? Многу лекари предупредуваат на прекумерната употреба на сол во храната, како и на нејзините последици, меѓу кои најчест е проблемот со бубрезите. Многу малку се зборува за бубрежни проблеми и заболувања, иако бројот на заболени кај нас и во …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – СИТЕ ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА НА ЛАВАНДАТА: Растение кое нашите баби го обожавале со причина!

Маслото од лаванда се нарекува и „мајка на сите есенцијални масла“. Освен тоа, ова чудесно растение помага и во ублажување на многу болести. Нашите баби ги ставаат сувите цветови од ова растение во плакари за да гардеробата мириса поубаво. Покрај оваа намена, исушените цветови се користеле и за растерување на …

Повеќе »

АКО СТРАДАТЕ ОД ХИПЕРТЕНЗИЈА, ОВОЈ ЗЕЛЕНЧУК Е СПАС: Се верува дека го намалува крвниот притисок во рок од 24. часа!

Промените во исхраната играат важна улога во регулирањето на овој здравствен проблем… Постојат одредени намирници кои можат да го задржат вашиот крвен притисок под контрола. Ако страдате од хипертензија или сакате да го минимизирате ризикот, размислете да го вклучите овој зеленчук во вашата исхрана. Високиот крвен притисок, познат и како …

Повеќе »

Група на лекови кои значително ја намалуваат смртноста од ковид

Лековите за намалување на холестеролот можат да ја зголемат шансата за преживување ид ковид 19 и да го намалат ризикот од развој на потешка форма на болеста, покажуваат резултатите од новата студија. Анализата на над 10.000 лица примени во 140 болници во САД покажала дека статините, лековите за намалување на …

Повеќе »

Ја хидрира кожата и ги смирува нервите: Причини поради кои преку лето треба да се јаде ДИЊА!

Дињата е едно од омилените летни задоволства, но освен што уживаме во нејзиниот вкус, добро е и за хидрирање на кожата, но и за смирување на нервите. Едно од омилените летни задоволства – дињата, не е идеално само за хидрирање на телото, туку и за здравје. Вкусно и ароматично, содржи …

Повеќе »

ЗДРАВИ И КОРИСНИ – Во ова се незаменливи: Три здравствени проблеми кои семките од тиква ги лекуваат како од шега!

Покрај тоа што се полни со хранливи материи, семките од тиква содржат и многу лековити материи. Светската здравствена организација препорачува консумирање семе од тиква како еден од одличните начини за снабдување на организмот со есенцијални хранливи состојки кои не можете да ги најдете во изобилство во друга храна. Од друга …

Повеќе »