Tag Archives: химна

(ВИДЕО) „ТУКОХ ТАКА“ – Ники Минаж, Малума и Мајријам Фарес утре ќе ја објават новата химна на Светското првенство

Ники Минаж, Малума и Мајријам Фарес утре ќе ја објават новата химна на Светското првенство во Катар со наслов „Тукох Така“. Оваа песна е прва во историјата на СП во која ќе се комбинираат англиски, шпански и арапски јазици. Секако, синглот ќе излезе со спотот. Ова е соработка помеѓу издавачките …

Повеќе »

(ВО ЖИВО) БРИТАНИЈА СЕ ЗБОГУВА ОД КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: На веб-страницата на кралското семејство Чарлс Трети и официјално е крал

КРАЛИЦАТА Елизабета Втора почина вчера на 97-годишна возраст во замокот Балморал во Шкотска, соопшти Бакингемската палата. Промени во Британија по смртта на кралицата – од химна до пари Од новото лице на банкнотите и поштенските марки до текстот на националната химна, Британија ќе забележи некои промени по смртта на кралицата …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДА СЕ НАЕЖИШ – Младите македонски кошаркари покажаа како се пее државната химна!

Многу емоции и пркос кај македонските кошаркарски репрезентативци до 20. години пред победата на мечот со Австрија кој го добија со 90-54. Ова е вистинска емоција и љубов кон татковината: Извор: Facebook

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете што направија навивачите на Ливерпул во чест на починатиот син на Роналдо

На НАЈГОЛЕМОТО англиско дерби помеѓу Ливерпул и Манчестер Јунајтед (4:0) имаше трогателен момент во седмата минута кога целиот стадион се крена на нозе со овации, а химната на Ливерпул You Never Walk Alone испрати порака за поддршка до Кристијано Роналдо. Да потсетиме, португалскиот фудбалер објави дека неговиот новороден син починал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Објавена е песната која ќе биде химна на овогодинешното Светско првенство – дали ви се допаѓа?

ФИФА ја претстави официјалната химна на овогодинешното Светско првенство. Светската куќа на фудбалот ја објави официјалната песна на Светското првенство во Катар. Песната се вика „Хаја, хаја“. Песната ја изведуваат американската пејачка Трининад Кардона и катарската сензација Ајша. Премиерната изведба се одржа вчера во 18. часот по средноевропско време. „Оваа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Преслушајте ја официјалната песна за Европското првенство во фудбал

За нешто помалку од еден месец, на 11. јуни, ќе започне уште едно Европско првенство во фудбал. Овој шампионат, на кој ќе учествуваат 24. репрезентации од Стариот континент, ќе се одржи за прв пат во дури единаесет европски земји. Штотуку е објавена официјалната песна на овој натпревар, снимена од популарниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мик Џегер и Дејв Грол имаат сингл: Слушнете ја химната за пандемијата

Славните музичари Мик Џегер и Дејв Грол ги здружилесилите и создадоа пост-пандемиска химна, изненадувачки сингл кој се осврнува на многу симболи и контроверзии што ги сретнавме за време на ерата на Ковид, вклучувајќи заклучувања, маски, апликации за TickTock и Zoom, здебелување за време на карантинот и анти – ваксери. Песната …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) После 15. месеци Тамара се обидува да ја исправи грешката за погрешно испеаната химна: Под градите ги истетовира македонските револуционери!

Минатата година на прославата на Денот на САД Тамара ја испеа македонската химна но на социјалните ми бешеосуден бидејки изоставу цела строфа, делот во кој се набројуваат македонските револуционери… Откако во емисијата „Бекстејџ“ македонската пејачка Тамара Тодевска призна дека ненамерно направила грешка при интонирањето на химната и дека планира да …

Повеќе »

Починала Хелен Реди – пејачката на хитот кој го обожуваат жените ширум светот

Австралиската пејачка Хелен Реди, која се прослави со феминистичката химна „I Am Woman“ (Јас сум жена), почина во Лос Ангелес на 78-годишна возраст, објави нејзиното семејство во средата. „Таа беше прекрасна мајка, баба, навистина извонредна жена“, напишаа нејзините деца Трејси и Џордан на официјалната веб-страница на пејачката. Реди е првата …

Повеќе »