Tag Archives: хигиена

Седум неверојатни начини за употреба на лимонот

Лимонот може да ви помогне на сосема неочекувани начини што воопшто не вклучуваат варење! Дознајте подолу во какви се’ ситуации и како лимонот може да стане вашето ново омилено овошје. Може да помогне при каснување од комарец Чешање и црвени дамки се само некои од симптомите на каснување од комарец, …

Повеќе »

(Рецепт) Најздравото овошје затруено со пестициди и бактерии: Ова е единствен начин навистина добро да ги измиете јаболките!

Дури и органските јаболка понекогаш се прскаат со органски пестициди, кои исто така немаат што да бараат во човечкото тело. Без разлика дали сте собрале јаболка од дрво некаде на минување (особено по должината на улицата каде поминуваат автомобилите) или сте ги купиле во супермаркет, дури и да изгледаат убаво …

Повеќе »

(ФОТО) Пред и после: Страшни фотки од куќа која со години НЕ Е ЧИСТЕНА – причината е МНОГУ ТАЖНА!

Дали сте меѓу луѓето кои кога ќе го прескокнат редовното неделно чистење, не можат да издржат прашина и нечистотија, дури стануваат и нервозни? Сега замислете куќа која не била исчистена со години. Шест лица влегле во едно такво хорор дувло со цел да го доведат во ред, а фотографиите од …

Повеќе »

Откако ќе го видите ова видео ќе се посомневате во сопственото миење раце

ИМА одличен метод со светки што лесно ги учи децата (но и возрасните) како правилно да ги мијат рацете. Покрај тоа, тоа може да ве натера да се сомневате во сопствената хигиена на рацете. Веројатно веќе сте слушнале дека треба да ги миете рацете со вода и сапун минимум 20 …

Повеќе »

Еве зошто е важно секогаш да го спуштате капакот на тоалетната школка кога пуштате вода

Луѓето во просек поминуваат три месеци од својот живот во тоалетот. Сакале или не, одењето во тоалет е голем дел од нашето секојдневие, но една хигиенска грешка е многу честа. Голем број на луѓе не го спуштаат капакот кога пуштаат вода, а „Bright Side“ истражува зошто ова е важно. Истражувањата …

Повеќе »

(ФОТО) Како Кинезите се борат со корона вирусот? Еве како тие го јадат овошјето кое ни носи имунитет!

Нема извештаи дека луѓето се заразиле по употребата на овошје или зеленчук. Сите се прашуваат како кинеските експерти успеале да го запрат КОВИД-19. Нивните анализи се внимателно проучени, а нивните стратегии и методи на лекување се преземаат и имплементираат во здравствените системи на други земји. Еве како тие изгледаат, од …

Повеќе »

КОРОНАВИРУС И ХИГИЕНА: Доктори откриваат колку носењето заштитни ракавици ќе ви помогне во заштита од коронавирусот !

„Подобро е да ги миете рацете многу често, но во ситуации каде што правите нешто конкретно каде што постои ризик од допир, на пример здравствените работници кои што работат со инфицирани луѓе, има смисла да носат ракавици. А, кога ќе ги извадат и тие задолжително мора да ги измијат своите …

Повеќе »

#Останидома – Потресна исповед на медицинска сестра: „Вечерва ќе си ги бакнам децата и којзнае кога пак…“

Инфекцијата COVID-19 се шири ширум светот. Стотици илјади заразени, илјадници мртви… на првата линија на одбраната на сите нас Тие и Тие, здравствените работници, вистински суперхерои и суперхероини во бело и сино. Помогнете им да останат дома. Ако сметате дека тоа не е потребно, прочитајте ја емотивната порака од медицинска …

Повеќе »

МЕРКИ НА ВНИМАНИЕ – Кога се враќате дома од град или од работа: Еве што морате да направите да не го пренесете вирусот!

Добрата хигиена може да нè спаси. Еве како да се заштитите! Во ерата на вирусот корона, сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè сочува од оваа растечка опасност. Ако сте биле надвор; во град: продавница, аптека,на абота или во јавен превоз, ви препорачуваме да го …

Повеќе »