Tag Archives: групи

(ФОТО) АТП ТОРИНО: Извлечена групите за финалето на АТП, Новак го чека пеколно тешка работа!

Новак се бори за историја на АТП финалето во Торино. Таму ќе настапи во зелената група. Новак Ѓоковиќ на завршниот турнир во организација на АТП досега шест пати го крена шампионскиот трофеј, а сега „брка“ историја, односно седми трофеј. Така би го прескокнал Андреа Агаси со кој во моментов ја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најголемата фолк-забава за ова лето е во Битола!

Градот Битола е подготвена на 1-ви септември да ужива на најголемиот фолк-спектакл за ова лето, поточно големиот концерт каде ќе настапат најпознатите фолк-ѕвезди од нашата естрада. Концертот е закажан на ракометното игралиште во Битола, а публиката ќе ужива во најголемите хитови во изведба на популарната Сузана Гавазова, Анета и групата …

Повеќе »

Погледнете ги групите од Лигата на шампионите оваа сезона

Ждрепката на групите од Лигата на шампионите за 2021/2022 година се одржа. 32 -те учесници беа поделени во четири силни групи и со озвлекување по еден клуб од секој сад, беа формирани осум групи. Клубовите кои го завршуваат групното натпреварување на првите две места продолжуваат во нокаут фазата во Лигата …

Повеќе »

ЛШ: Вториот шешир посилен од првиот – и една „нагазна мина“

Квалификациите за Лигата на шампионите завршија, а познати се сите учесници во елитното европско натпреварување. Листата на клубови ја пополнија молдавскиот Шериф, украинскиот Шахтјор и австрискиот Салцбург. Во ждрепката, која е закажана за четврток во 18. часот, ќе учествуваат 32. екипи, поделени во четири шешири. Во првата се шампионите на …

Повеќе »

Избрани групите за АТП Купот: За Новак и Рафа сериозни предизвици

Се одржа ждрепката за АТП-купот, што ќе се игра од 1. до 5. февруари во Мелбурн. Србија освои место во групата А, со Германија и Канада, во Б се Шпанија, Грција и Австралија, во Ц се Австрија, Италија и Франција,а од групата Д, Русија, Аргентина и Јапонија ќе се борат …

Повеќе »

Дали е на повидок пресвртница на пандемијата на коронавиусот?

Европската агенција за лекови се очекува во понеделник да ја одобри вакцината „Бионтек-Фајзер“. Во Германија, вакцинацијата ќе започне во недела, на 27. декември. Забрзано е и одобрувањето на вакцината од страна на американската компанија Модерна. Тоа треба да значи дека имаме подобри денови пред нас. Овој петок, Институтот Роберт Кох …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Необични симптоми кај позитивните на Ковид во Србија

Сува кашлица, треска и губење на чувство за мирис и вкус ни се презентираат како главни знаци на коронавирус, меѓутоа, судејќи според искуствата што на социјалните мрежи ги споделуваат луѓето кои се позитивни во Србија, овој вирус има еден куп повеќе или помалку необични симптоми. Од почетокот на пандемијата, најчести …

Повеќе »

Лига на шампиони: Сè е познато – време е за ждрепката

Ждрепката за групната фаза во Лигата на шампионите за сезоната 2020/21 ќе се одржи во четврток. Ждрепката ќе започне во 17. часот во Женева, а по тој повод ќе бидат доделени награди за најдобрите во претходната сезона. Стандардно, 32. екипи имаат место во групната фаза. По четири екипи доаѓаат од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВАКА СЕ САКА КЛУБ А НЕ СО НЕРЕДИ: Така тоа го прават во Келн и Дрезден!

И’, додека кај нас сеуште не стивнуваат реакциите за безобразното однесување на навивачите на „Шкупи“, популарни како Шверцери во новиот Македонски народен театар, ние решивме да ве потсетиме за навиките на две германски групи навивачи… Секако дека секој има право да си го сака својот клуб и да се радува, …

Повеќе »