Tag Archives: грција

Плажи без алкохол, поефтини пијалоци, кафе и лежалки? Што ги чека туристите во Грција поради намалувањето на ДДВ-то!

Прашањето како намалувањето на ДДВ ќе влијае на крајните потрошувачи во Грција, како и на туристите, е особено актуелно деновиве. Грчкиот заменик министер за развој, Никос Папатханасис навел дека е скоро извесно дека повеќето угостители ова намалување ќе го пренесат на цените, односно на џебовите на потрошувачите. „Кафеаните почнаа да …

Повеќе »

Грција конечно ги објави правилата за летување: Еве што треба да знаеме – но остануваат непознаниците за користење на плажите!

Во здравствените протоколи вклучени се и организираните кампови, каде што исто така ќе мора да има план за управување со сомнителен случај на Ковид-19… Сите хотели и туристички објекти во Грција мора да имаат “План за управување со сомнителен случај со Ковид-19”, согласно со здравствените протоколи од Министерството за Туризам. …

Повеќе »

Сепак ќе има тестирање на патници во Грција, но не на сите!

Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето, нема да бидат обврзани да тестираат за ковид 19 пред патувањето. Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето нема да бидат обврзани да бидат тестирани за ковид 19 пред патувањето, но може да бидат случајно тестирани на …

Повеќе »

Летувања: Најверојатно во Грција ќе може и порано и тоа без тест на Ковид-19

Многу македонски граѓани со нетрпение чекаат Грција да објави дека ќе ги отвори своите граници пред странските туристи пред крајниот рок, што се чини дека ќе биде случај наскоро. Имено, Грција брза да ја спаси туристичката сезона, што беше особено погодено од пандемијата на коронавирус. Професионалците во секторот за туризам …

Повеќе »

Што никако не смеете да правите на плажа во Грција: Казни и до 20.000 евра!

Вчера во Грција се отворени 515 плажи и пропишани се бројни мерки за да се избегне ширењето на коронавирусот. Пред влезот на плажите имало редици, бидејќи бројот на капачи е ограничен. Усогласеноста со мерките е задолжителна, а оние што ги прекршуваат ги очекуваат големи казни. Министерството за развој и инвестиции …

Повеќе »

(ВИДЕО) СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА ШОК СНИМКИ ОД ГРЦИЈА: Температурата 40. степени, а плажите ПРЕПОЛНИ СО ЛУЃЕ:Дали корона си замина или Грците премногу рано се опуштија!?

Атињаните ДЕНЕС ги преплавиле плажите денес бидејќи ова е прв викенд без никакви ограничувања поради пандемијата на вирусот корона. Убавото време и високите температури ги принудиле Грците во голем број да излезат на плажите каде, очигледно, не се почитуваат мерките за социјална дистанца што се уште се препорачуваат заради пандемијата. …

Повеќе »

Не е битно како САМО ДА СЕ ДОЈДЕ: Грција е желна за туристи на островите, бараат отворање на границите – Се спомнува 15. јуни!

Очигледно желни да го обноват туризмот на грчките острови, Атина вели дека не смее да има дискриминација помеѓу начините на патување… Грчката влада и понудила на Европската унија голем број предлози за обновување на туризмот и, воопшто, патувањето во Европа. Наводно, Грците сакаат границите да бидат отворени „таму каде што …

Повеќе »

(ФОТО) На плажите во Грција пристигнале првите лежалки со заштита: „Не можеме да ги чекаме препораките на владата!“

Бар на плажа на Санторини стана првиот во Грција што инсталира плексиглас околу своите лежалки за да ги заштити пливачите од коронавирусот. „Демилмар“ сместена на познатата плажа со црн песок во Периса, ја смислил оваа смела и иновативна идеја за да се осигура дека луѓето навистина можат да одат на …

Повеќе »

НОВИ ПРАВИЛА ЗА ЛЕТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА – По влегувањето тест на крв: Нови правила и за хотелите, плажите и туристичките обиколки!

Плажите полни со луѓе, туристички патувања и натрупаните базени нема да бидат видени во Грција некое време, според сите најави. Европа сè уште се обидува да создаде безбеден свет по пандемија, а безбеден свет, меѓу другото, ги исклучува зафатените средни места во авионите, полните плажи и автобуси, како и гужвите …

Повеќе »