Tag Archives: грција

(ФОТО) Оваа година за одење на море ќе биде пресуден еден документ!

И покрај фактот дека е само февруари, многумина се замислуваат на плажа. Веќе е поставено важното прашање: дали ќе можеме да одиме на море оваа година? Туристичките работници се на маки како и идните клиенти, но се’ поизвесно е дека одредени дестинации ќе бидат достапни но со сертификат за вакцинација, …

Повеќе »

(ФОТО) ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот на длабочина од шест километри – Се треел Коринтскиот залив!

Земјотрес со јачина од пет степени по Рихтер рано утрово го потресе грчкиот крајбрежен град Нафпактос на северниот брег на Коринтскиот Залив, објави атинскиот институт за геодетика. Епицентарот на земјотресот бил на 11. километри југоисточно од градот на длабочина од шест километри. Update: M4.5 #earthquake (#σεισμός) strikes 24 km NE …

Повеќе »

(ФОТО) ГРЦИЈА ПОБЕЛЕЛА: Под снег и Акрополис – ледениот бран донел температури под нулата!

Во поголемиот дел од Грција, во текот на ноќта и денот се очекува температурите да бидат под нулата поради студениот атмосферски фронт на Медеја, според прогнозата на Метео, службата на Атинската национална опсерваторија.   View this post on Instagram   A post shared by ABC News (@abcnews_au) Во западниот дел …

Повеќе »

Избрани групите за АТП Купот: За Новак и Рафа сериозни предизвици

Се одржа ждрепката за АТП-купот, што ќе се игра од 1. до 5. февруари во Мелбурн. Србија освои место во групата А, со Германија и Канада, во Б се Шпанија, Грција и Австралија, во Ц се Австрија, Италија и Франција,а од групата Д, Русија, Аргентина и Јапонија ќе се борат …

Повеќе »

(ФОТО) ТРАГЕДИЈА – МАЈКА (23) ПРОНАЈДЕНА МРТВА ВО ХОТЕЛОТ! Само легнала во креветот – ја пронашла СЕСТРА И! Трагедијата ја открила сестрата

Ејми Конор (23) е пронајдена мртва во хотел на Ибица откако се вратила од базенот во хотелска соба. Таа се истуширала и легнала, а нејзината сестра не нашла знаци на живот откако влегла од терасата. Тони била шокирана од глетката и вели дека во последните недели доживеале кошмар, бидејќи нејзината …

Повеќе »

(ФОТО) ГОРДА НА СВОЈОТ ИЗГЛЕД – Холандската кралица Максима во костум за капење: Призор кој ретко се гледа!

Кралската двојка ужива во летниот годишен одмор во Грција Холандската кралица Максима, придружувана од нејзиниот сопруг кралот Вилем-Александар, го поминува летниот годишен одмор во Грција, на Миконос, каде уживаат во пливање, прошетки и пловидби со јахтата.   Кралицата Максима, родена во Аргентина, летните денови ги поминува во друштво на нејзиниот …

Повеќе »

(ФОТО) УЖИВА ВО ГРЦИЈА – Селма Хаек позирала во костум за капење и покажала дека годините не и можат ништо

Атрактивната актерка летото го поминува во Грција, во придружба на нејзиниот сопруг, милијардерот Франсоа Хенри Пино (58). За неа се вели дека е како вино – колку е постара, толку е подобра. Салма Хаек (53) уште еднаш покажа дека возраста не може да и стори ништо. Атрактивната актерка го поминува …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Силна бура со дожд – меѓу загинатите и осуммесечно бебе!

Силно невреме го погодило грчкиот остров Евиа, што резултирало со поплави но и жртви… Поради бурата и обилниот дожд десетици луѓе останале заробени во своите куќи и автомобили, соопштила полицијата на Грција. Полицијата пронашла брачна двојка на возраст од 86. и 87. години во поплавена куќа во селото Политика на …

Повеќе »

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА ВО ЕВРОПА: Луѓето почнале да се опуштаат, вирусот и понатаму дивее, а можни се и нови поделби!

Без разлика дали станува збор за втор бран, продолжување на првиот или појава на епидемија на локално ниво, во изминатата недела, бројот на заразени со вирусот корона се искачи на највисоко ниво за повеќе месеци. Бројот на заразени порасна во Шпанија, Белгија, Германија, Франција, Луксембург и на други места, што …

Повеќе »