Tag Archives: грција

Какво време се очекува во омилените грчки летувалишта

Ако наскоро патувате на долгоочекуваниот одмор во Грција, можеби ќе ве интересира дали времето ќе ве послужи. Дали има непријатни изненадувања што ги чекаат туристите? Грција е најчестата летна дестинација за македонските туристи и ни се чини дека за морето се подготвуваме цела година. За да влезете во Грција, прво …

Повеќе »

(ФОТО) Сепак нови и построги мерки во Грција!

Поради наглиот скок на бројот на заразени, Грција повторно воведува некои мерки, кои стапуваат на сила денес, а важат и за туристите. Грчките власти во вторникот објавија повторно воведување на некои ограничувања, откако туристичката сезона влезе со голема брзина и кафулињата и клубовите повторно се наполнија. Властите го поврзуваат алармантното …

Повеќе »

ВО ГРЦИЈА СЕ ШИРИ ДЕЛТА СОЈОТ: Во најава нови рестрикции – Најмногу на удар младите

Бројот на нови случаи на коронавирус во Грција рапидно расте, а позаразниот делта се шири рапидно, особено кај младите. Според грчките медиуми, само на една забава во познат бар на плажа во Атина, биле заразени околу стотина млади, јавуваат грчките медиуми. Затоа, најавени се нови ограничувања. Од утре, сите кафулиња, …

Повеќе »

Во Грција нови олеснителни мерки – стапуваат на 12. јуни!

Грција од 12. јуни ќе го скрати ноќниот полициски час и ќе дозволи музика во отворените делови на локалот, објавија тамошните власти. Бидејќи епидемијата полека се смирува, мерките за превенција за ширење на короната полека се олеснуваат во Грција. Новата одлука, која треба да стапи на сила на 12. јуни, …

Повеќе »

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР ВО ГРЦИЈА? Ова се новите правила и услови што треба да ги исполнувате од утре за влез!

Грците пресекоа и објавија   правила за влез кои важат од утре, а една од нив е и обврската да се спроведе задолжителен влезен тест за лица постари од 6. години. Туристите ќе можат да влезат во оваа земја со негативен PCR тест, кој нема да биде постар од 72 часа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете што, лут грчки полицаец, му направил на автомобилот на шефот!

Овој пат еден пример за улично насилство доаѓа од полициските редови. Видеото од инцидентот што се случил на Родос за кратко време привлече внимание во регионот. Имено, одмазда кон шефовите не се случува често, особено кога истиот шеф е високо рангирана личност во полицијата. На видеото се гледа како Mitsubishi …

Повеќе »

Цени на продукти во грчките супермаркети и ресторани

Сите зборуваат за тоа дека цените во Грција нема да се променат ова лето во споредба со времето пред короната – ниту кога станува збор за туристички аранжмани, ниту кога одите во супермаркет, седите на кафе или гиро во вашето омилено летно одморалиште. На страниците Killdeal.gr и Grckainfo.com, ги проверивме …

Повеќе »

(ВИДЕО) Призор од Солун кој ја враќа надежта за враќање во нормала

Животот во Грција се врати во нормала, покажуваат снимки од ноќниот живот на Солун. Уличниот ресторан покрај морето е полн со луѓе, кои уживаат да се забавуваат без маски. Видеото се појави на страницата „Грција Инфо“, а на него се гледа преполно кафуле покрај море и многу луѓе кои уживаат …

Повеќе »

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од 14 мај 2021 се укинуваат мерките за ограничување на копнените, воздушните и водните врски со трети држави. Министерството за надворешни работи на Македонија информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со …

Повеќе »