Tag Archives: гроб

Гробот на Свети Никола пронајден под црква во Турција, археолозите бараат коски

Гробницата на Свети Никола била откриена откако археолозите откриле остатоци од античка црква во Турција, која била потопена од подигањето на нивото на морето во Средоземното Море во средниот век. Светиот лик, кој живеел меѓу 270. и 343. година од нашата ера, е најпознат по наследството на пари што им …

Повеќе »

(ФОТО) ДВОРЕЦОТ ВИНДЗОР – Семејството ја објавило првата фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Кралицата Елизабета Втора беше погребана минатиот понеделник, а нејзиното семејство сега ја објави првата фотографија од нејзиното вечно почивалиште во Виндзор. Фотографијата која се појави на официјалниот профил на кралското семејство покажува црн белгиски мермерен надгробен споменик на кој е испишано името на Елизабета веднаш под имињата на нејзините родители, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕОБЈАСНИВО – ЧУДО НА ПЛОЧАТА НА МИРОПОМАЗАНИЕТО! Маслото со прекрасен мирис НЕ ПРЕСТАНУВА ДА ТЕЧЕ, без оглед колку верници го купиле!

Соборниот храм на Гробот на Господ, во која се наоѓа Светиот гроб, од кога воскреснал Спасителот Исус Христос, е најважната христијанска црква во светот. Црквата на Светиот гроб се наоѓа во самиот центар на стариот град Ерусалим. Плоча за Миропомазание Кога влегувате во храмот, првото нешто што го гледате е …

Повеќе »

(ФОТО) Семејството во солзи ја исполнило нејзината последна желба: Погребана Марина Туцаковиќ 

Марина Туцаковиќ била погребана на Новите гробишта во Белград. Славната авторка на стихови ќе почива како што сакаше покрај својот син Милош, кој почина во 2013. година. Сопругот Александар Фута Радуловиќ и синот Лашча со плачење се простија од својата сопруга и мајка, а на погребот присуствуваа бројни поп sвезди, меѓу …

Повеќе »

ДВЕ МЕСЕЦИ НА ГРОБОТ НА СВОЈОТ СОПРУГ ГЛЕДАЛА ТУЃО ЦВЕЌЕ, ПОТОА ЗАБЕЛЕЖАЛА МИСТЕРИОЗНА ЖЕНА: Вистината ја дотепала!

Полни два месеци не успеав да ја „фатам“ таа личност, а потоа ја забележав кога најмалку се надевав. Не успеав да ја „фатам“ цело два месеци, а потоа ја забележав кога најмалку се надеваше… Хедер Вендерт (51) од Хамилтон, го загубила својот сопруг во сообраќајна несреќа во мај. Се враќал …

Повеќе »

(ФОТО) Потресен призор снимен во Хрватска: „Спиеше на гробот и чекаше…“

На гробиштата во Бучје, Хрватска, е снимена потресна фотографија која е објавена на страницата на Здружението за заштита Срце на луталици. Имено, на еден од гробовите спиело кученце. “Спиеше на гробот и чекаше … Нема чип, весела и слатка кучка, има трага од огрлица. Нечија? Некој ја оставил или има …

Повеќе »

(ФОТО) ОТКРИЕНА ПРИЧИНАТА зошто е поместен гробот на Ѓорѓе Балашевиќ!

Гробот на Ѓорѓе Балашевиќ, кој почива на Градските гробишта во Нови Сад, бил преместен на десетина метри од првичното место каде што беше погребан, на местото каде што е направена семејната гробница, во сенка на четинари. „Ѓорѓе Балашевиќ беше префрлен во новоизградената семејна гробница, која во меѓувреме беше изградена со …

Повеќе »

(ФОТО) ГРОБОТ НА ЃОРЃЕ БАЛАШЕВИЌ ПРЕМЕСТЕН: Втиснати стиховите „Без црната белата не би вредела“

Поминаа 40 дена од смртта на Ѓорѓе Балашевиќ, кога цела поранешна Југославија жалеше како ретко кој друг уметник пред него. Погребот на Балашевиќ беше извршен на 21. февруари во присуство на неговото семејство, а на него присуствувале и градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ и градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ. …

Повеќе »

(ФОТО) Фанови го посетуваат гробот на Ѓорѓе Балашевиќ

Панонскиот морнар беше погребан вчера на Новите гробишта во Нови Сад, во интимна церемонија на која присуствувало семејството и најблиските пријатели, околу 30. лица. Но, верните фанови почекале да си замине семејството и дошле да донесат цвеќе… Почест на Балашевиќ му беше одадена во Нови Сад, Белград, Загреб, Сараево, Сплит…скоро …

Повеќе »