Tag Archives: грип

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ ВО ПРЕСРЕТ НА ЕСЕНТА – Ковид 19 има одреден редослед на појавување на симптомите: Кај грипот е поинаку!

Симптомите на ковид-19, вклучувајќи треска и кашлица, се многу слични на настинка или сезонски грип. Како да препознаете за што станува збор? Една нова студија од Универзитетот во Јужна Калифорнија откри дека симптомите на ковид-19 обично се појавуваат во одреден редослед. Ова откритие може да им помогне на луѓето со …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС: Како ќе изгледа епидемијата на зима и што ќе биде ако се „судри“ со грипот?

Колку ќе биде лоша ситуацијата во есенските и зимските месеци во северната хемисфера зависи не само од коронавирусот, туку и од она што се случува со сите други зимски вируси, нашето однесување и успехот или неуспехот на државната политика. Исто така, постои релативно ново поле на наука што покажува дека …

Повеќе »

БИЛА ВО САМОИЗОЛАЦИЈА ПА ДОБИЛА КОРОНА:„Бев болна од грип, но ова не е грип туку потполно поинакво чудовиште!“

Рејчел Брамерт, од Шарлот, Северна Каролина, била три недели во самоизолација а минатиот четврток дознала дека се заразила со вирусот корона. Рејчел за WCNC изјавила дека е во изолација затоа што страда од автоимуна болест, што ја прави особено ризична од инфекција. Таа верува дека се заразила со допирање на …

Повеќе »

Светска здравствена организација – Тедрос Адхан Гербрејезус: „Стапката на смртност од Ковид-19 е десет пати поголема отколку од грипот!“

Потврдени се 1.600.000 слкучаи на зараза со корона вирус во повеќе од 180 земји… Луѓето кои се заразуваат со новиот коронавирус, се изложени на далеку поголем ризик од смрт од оние што го добиваат грипот, предупредил Тедрос Адхан Гебрејезус, генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО). „Стапката на морталитет од …

Повеќе »

(ВИДЕО) РУСИТЕ ВАКА ЈА ОДБЕГНАЛЕ ЕПИДЕМИЈАТА: Коронавирусот на специјален третман!

Коронавирусот во Русија и фактот дека оваа огромна земја има регистрирано само околу четириесет случаи на зараза, предизвикува загриженост кај професионалните и лаичките кругови на Запад. Податоците за речиси мал број на со коронавирус заразени во Русија, која граничи со Кина, на илјадници километри, се невообичаени за многу набљудувачи и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Девојче починало од грип: Лошата дијагноза на лекарите ја чинела живот!

Според статистиката објавена од „Форбс“, оваа сезона од грип починале од 14.000 до 36.000 лица. За среќа, вакцината оваа година се чини дека е подобра од минатата година. Во февруари 2020. година, Шенон Сандвик рекла дека нејзината,инаку енергичната 8-годишна Кинсли, престанала да биде ведра и весела откако и бил дијагностициран …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕПИДЕМИЈА – АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ БОРАТ СО НЕШТО ШТО ГО ИМА И КАЈ НАС: И’ покрај се никој не ги слуша советите на докторите иако има многу починати!

Новиот коронавирус, кој мачи илјадници луѓе ширум светот, поради што државите ги затвораат своите граници, ги принудува Американците да купуваат хируршки маски побрзо отколку што големите трговци можат повторно да ги набават. Во оваа земја, досега, 15. лица се заразиле со опасниот вирус. Меѓутоа, постои уште еден вирус кој инфицирал …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНА ВИРУС – ДОКТОР ДОШОЛ ВО ВУХАН ДА ПОМОГНЕ А СЕГА МИСЛИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗИЛ: Еве зошто стравува!

Кинескиот лекар Ванг Гуангфа стравува дека е заразен со корона вирусот, кој за само три недели предизвика смрт на 56. лица и зарази повеќе од 2.000. Д-р Ванг Гуангфа верува дека се заразил затоа што не носи заштитни очила, а група водечки експерти потврдиле дека е „апсолутно можно“ затоа што …

Повеќе »

НАЈЗДРАВИ СЕ – РУСИТЕ СЕКОЈА ВЕЧЕР ГО ПРАВАТ ОВА ЗА ДА НЕ СЕ БОЛНИ! Нивниот имунитет е најјак бидејќи не се плашат од ЕДНО!

Веќе е време кога имунитетот полека паѓа, настинките и вирусите се на секој агол, а кој подобро од Русите знае да го подигне имунитет? Познатиот руски специјалист за кинезитерапија, проф. Д-р Сергеј Бубновски препорачува едноставен метод за кој гарантира дека ќе ја заврши работата, а еве за што станува збор… …

Повеќе »