Tag Archives: грен слем

(ФОТО) Четвртиот тенисер во светот: „Никој не може да се спореди со Ѓоковиќ, тој е најголемиот на сите времиња!“

Германскиот тенисер Александар Зверев е убеден дека Новак Ѓоковиќ в недела ќе стигне до календарскиот грен слем. Србинот се пласираше во финалето на УС Опен откако во пет сета по голема борба го победи Германецот со 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2. „Тоа беше голема борба. Малку сум разочаран од начинот …

Повеќе »

(ФОТО) Уште еден чекор: Ѓоковиќ е (повторно) во финале на Вимблдон!

Новак Ѓоковиќ повторно е во финалето на Вимблдон! Најдобриот тенисер на светот во полуфиналето го победи младиот Канаѓанец Денис Шаповалов со 7:6 (3), 7:5, 7:5. Србинот ќе го игра финалето на Вимблдон трет пат по ред, вкупно седми пат. Ѓоковиќ по 30-ти пат ќе се бори за титулата на Грен …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕЗАПИРЛИВ: Ѓоковиќ по 10. пат во полуфиналето на Вимблдон!

Новак Ѓоковиќ ја продолжи низата од победите на Вимблдон! Најдобриот тенисер на светот се пласираше во полуфиналето на третиот грен слем во сезоната, откако го совлада Унгарецот Мартон Фучовиќ со 6:3, 6:4, 6:4. Ѓоковиќ ја оствари 19-та последователна победа во Ол Ингланд клубот, исто така 100-та во кариерата на трева. …

Повеќе »

ФИНАЛЕ НА РОЛАН ГАРОС – Новак: „Циципас е најдобар оваа година, не смеам како со Рафа!“

Новак Ѓоковиќ во недела од 15:00 часот го игра финалето на Ролан Гарос против Стефанос Циципас. Србинот ја брка својата втора титула во Париз и вкупно 19-та во кариерата, а тој влегува во натпреварот по големата победа против Рафаел Надал. „Знам што треба да направам. Циципас за прв пат е …

Повеќе »

(ФОТО) ТРИТЕ ЛЕГЕНДИ НА ТЕРЕНОТ НА РОЛАН ГАРОС: Новак против Куевас, Рафа контра Гаске, а Федерер со Марин Чилиќ

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ во четврток по 14.30 часот на теренот „Сузан Ленглен“ ќе го одигра натпреварот од второто коло на Ролан Гарос против Пабло Куевас, потврдија организаторите. Пред Новак, на Ленглен се планирани дуели помеѓу Ана Ли – Елина Свитолина и Микаел Имер – Гаел Монфис. Од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Порака до ривалите: Рутинска победа на Ѓоковиќ на стартот на АО

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ со победа го започна Австралија опен. На почетокот на турнирот во Мелбурн, Србинот го победи Французинот Жереми Шарди со 6:3, 6:1, 6:2 Ѓоковиќ триумфираше во првото коло на Австралија опен 15-та година по ред. Србинот се сретна со Шарди по 14-ти пат, и ја …

Повеќе »

(ФОТО) Познати двојките за стартот на Австралија Опен и кога Ѓоковиќ ја почнува одбраната на титулата!

Организаторите на Австралија опен го објавија распоредот за првиот натпреварувачки ден (понеделник, 8 февруари), па сега е познато кога ќе го видиме Новак Ѓоковиќ на теренот. Најдобриот тенисер на светот го игра вториот натпревар од ноќната програма. Тој ќе игра на „Род Лејвер Арената“ против Жереми Шарди. Двајцата ќе бидат …

Повеќе »

НЕМА МИР ВО МЕЛБУРН: Нови инфекции со вирусот корона поврзани со Австралија Опен

Случаите со вирусот корона поврзани со тенискиот шампионат Австралија опен продолжуваат да се појавуваат, откако уште четири лица се разболеа од вирусот. Властите на Викторија во саботата пријавија нов случај поврзан со Австралија опен – човек на дваесеттина години, кој не е тенисер, пренесува „Гардијан“. Оттогаш е потврдено дека тројца …

Повеќе »

Поместен стартот на АО: Познато какви мерки ги чекаат тенисерите

Австралија опен ќе се одржи со мало задоцнување, а почетокот е закажан за 8 февруари. Според австралиските медиуми, директорот на турнирот Крег Тили испратил писмо до играчите со нови правила што ќе мора да ги следат поради пандемијата на коронавирусот. Така, тенисерите ќе можат да тренираат во текот на 14-дневниот …

Повеќе »