Tag Archives: граѓани

(ВИДЕО) Музичките ѕвезди порачуваат-„НосамМаска за повторно да свириме пред многу публика, НосамМаска за себе и за оние што ги сакаме!“

Музички уметници, македонски естрадни, ја поддржуваат кампањата НосамМаска. Влатко Стефановски, Никола Перевски, Каролина Гочева, Тамара Тодевска и Ружица Милошеска Брчиоска преку видео порака порачуваат дека носењето маска значи наскоро отварање на концертни сали, дружење со фановите, но и лична грижа, и одговорност за здравјето на другите. Секој еден од нас …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Крв, пукање, паника: Потресни сцени од окупираната Виена

Во Виена синоќа се случија шест терористички напади, на различни локации во градот. Според австриската полиција, неколку лица биле убиени, а 15. биле тешко повредени. Еден напаѓач „се разнел“ додека трагал по преостанатите напаѓачи. Силни полициски сили ја опколија цела Виена. Според градоначалникот на Виена, Михаел Лудвиг, по состанокот на …

Повеќе »

Филипче: „Искрено се надевам дека праксата на неофицијални, непроверени и неточни информации за бројот на новозаболени ќе престане, МЗ продолжува со навремено и точно информирање!“

Додека цела јавност се интересира за бројката на новозаболените во нашата земја министерот за здравство на Фејсбук со „лекција“ за медиумите кои сакаат да ги информираат граѓаните… „Почитувани медиуми и новинари, Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објавуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за бројот на новозаболени. …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМО СРЦЕ: Тажната приказна заврши убаво поради срцето на луѓето во Велес кои самоорганизирани тргнаа во потрага по исчезнатата девојка…

Александра Скорниева исчезна вчера, кога во 8:15 минути го напуштила својот дом, а за нејзиното исчезнување алармираше нејзината сестра преку фејсбук… Граѓани кои самоиницијативно организирале групи за потрага на исчезнатата 29-годишна Александра Скорниева ја пронашле утрово во провалија под мостот на браната на велешкото езеро Младост. Прва ја забележала велешанка …

Повеќе »

(ВИДЕО) Борко Ристовски со конкретна порака до граѓаните: Како да го победиме коронавирусот?

Борко Ристовски ниту утрово не го пропушти својот тренинг. Не му пречеше ниту снегот на Водно, но од таму испрати важна порака до македонските граѓани. „Завршувам со мојот утрински кардио-тренинг, во самоизолација на Водно. Мора сите да останеме здрави за да го победиме овој вирус. Затоа мојата порака е: ‘Останете …

Повеќе »

(ВИДЕО) АПЕЛ ДО ГРАЃАНИТЕ СО СЛИКИ СО ЛУЗНИ: Како изгледаат лицата на италијанските херои после борба со коронавирусот?

Здружението на италијански лекари објавило драматично видео, во кое ги повикува Италијанците да останат дома. Борбата против коронавирусот не запира. Во исто време, тие имаат за цел да го подигнат светот на луѓето кои се соочуваат со предизвици и ризици на здравствените работници во таа земја. „Нема повеќе време. Нема …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВНО – СНИМКА ОД ШПАНИЈА ГО РАСПЛАКАЛА СВЕТОТ: Сите им аплаудирале на медицинските работници, а сега благодарноста е возвратена низ солзи!

Граѓаните на Шпанија излегоа на своите тераси и прозорци во текот на викендот во 22 часот и со аплауз ги поздравија сите медицински професионалци во нивната земја. Притоа, тие сакаа да изразија благодарност и поддршка за нивната напорна работа во борбата против епидемијата на коронавирус. Сега се појави видео на …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕСЕКОЈДНЕВЕН ПРИЗОР – ШПАНЦИТЕ ИМ АПЛАУДИРАЛЕ НА ЛЕКАРИТЕ: Излегле на терасите и покажале благодарност на оние кои се борат против КОРОНАВИРУСОТ!

Шпанците покажале огромна благодарност до сите здравствени работници со огромен аплауз. Поточно, во 22. часот, граѓани од целата земја излегле пред прозорците на своите домови и почнале да аплаудитраат. En los peores momentos, sale lo más bello del ser humano. Todos los vecinos dándonos ánimos, unidos y agradeciendo a las …

Повеќе »

(ВИДЕО) Гледачите на Би-Би-Си збеснале на вулгарниот настап на „Пусикет Долс“: Испратиле 119. приговори

Неодамна обединатата група Pussycat Dolls, кон крајот на февруари гостувале во емисијата на „One Show“ на BBC1 на крајот на февруари, а телевизијата досега примила 119. поплаки од гледачите кои сметаат дека нивниот настап на синглот „React“ е премногу вулгарен. „Pussycat Dolls“, предводени од Никол Шерцингер, на 26. февруари го …

Повеќе »