Tag Archives: градски парк

Скопје ја доби и’ втората тартан патека во Градскиот парк

По позитивното искуство од првата патека, граѓаните на Скопје од денес имаат можност да се рекреираат и на втората тартан патека што е оформена околу големото езеро во вториот дел од Градскиот парк, во еден од најживописните делови на паркот. Оваа патека е наменета за сите граѓани, а не само …

Повеќе »

„Архангел“ и Филхармонија со концерт за 26. јули во Градски парк

Во рамки на програмата за одбележување на 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, на 25 јули во 21 часот во Градскиот парк, ќе се одржи концерт на Филхармонија на РСМ и „Архангел“, насловен како „Филхармонија и Архангел за Скопје“.  На денешната прес-конференција присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорката …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Сонцето денес најсилно и најтопло го имаше во Градски парк: Се одржа хуманитарната трка за деца со Даунов синдром

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје денеска беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат бариерите и докажат дека сите спортисти имаат една заедничка цел, а тоа е да имаат еднаков пристап до спортот. Од мечувалечкиот клуб …

Повеќе »

(ФОТО) Не пропуштајте: Хуманитарна Трка за деца со Даунов Синдром

Мечувалечки клуб Ескрим оваа година, по трет пат, ќе ја организира Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром. Истата ќе се одржи во Градски парк во Скопје во недела, 24-ти март, со почеток во 11 часот. Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром се одржува по повод Светскиот ден на …

Повеќе »

ФЕМИ КУТИ ПРЕМИЕРНО СО МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА НА ГРАДСКИ ЛЕТЕН ПАРК ВО СКОПЈЕ

Градоначалникот Шилегов, заедно со директорот Македонската филхармонија, Виктор Илиески, и џез музичарот Феми Кути, денеска одржаа прес-конференција во Македонската филхармонија. -Град Скопје во соработка со МКЦ и Македонска филхармонија работи на обезбедување атрактивни содржини кои ќе ја збогатат летната културна понудата во Скопје. Овој месец во Градскиот парк ќе се …

Повеќе »

(ФОТО) Баш знаат да уживаат: Убавина и мир во Градски парк

И’ додека многумина се одлучија продолжениот викенд да го минат надвор од Скопје или Македонија, ете некои одлучија и да останат… Овој млад пар решил попладнето да го мине во Градски пар (Скопје).Околу нив убавина, зеленило, мир…бидејќи паркот бил празен – каде ли се’ ги снемало сите оние млади родители …

Повеќе »

Поддржете ја „Авицена Женска трка“: Во недела сите во Градски парк!

Утре,недела (1. април) ќе се одржи „Авицена Женска трка“, во Градски парк Скопје, пред Фонтана Лотос на булевар Илинден, 01.04.2018, во 09.30 часот. Настанот е предвиден да се одржи по следниот редослед: 09.30 – Аеробик вежби за загревање 10.00 – Старт на трка на 2.км 10.45 – Прогласување на победниците …

Повеќе »