Tag Archives: градинки

(ФОТО) Зошто децата во советските градинки спиеле на студ?

ГЛЕДАЈЌИ ја оваа фотографија, тешко е да не се наежите. Децата во советските градинки спиеле на отворено, дури и во зима, кога температурите биле многу под нулата. Тоа била вообичаена практика. Денес ваква глетка сè уште може да се види во скандинавските земји, како Норвешка. Дали е опасно по здравјето …

Повеќе »

Каде луѓето најчесто се заразуваат со корона вирус?

Делови од Европа повторно влегуваат во блокада и многумина се прашуваат: зошто некои места се затворени, додека други остануваат отворени? ДВ ги проверил фактите, обидувајќи се да утврди што е познато за местата на инфекција, а што не е. Нервозата и гневот растат во Германија: угостителите се плашат за својата …

Повеќе »

ЧЕТИРИ НОВИ МЕРКИ БИ МОЖЕЛЕ ДА НИ ГО ПРОМЕНАТ ЖИВОТОТ: Нашето секојдневие ќе биде повторно ИЗМЕНЕТО и тоа од ЕСЕН!

На почетокот на годината, не можевме ни да замислиме колку корона вирусот ќе влијае на нашите животи. Меѓутоа, како што одминуваше времето, стануваше се’ поизвесно дека вирусот влијае не само на нашето здравје, туку и на нашето секојдневие. Сите вообичаени работи, како што е одење во продавница, добиваат ново значење. …

Повеќе »

Денеска почна таргетираниот скрининг со ПСР тестови – први се тестираат вработените во градинките

Министерството за здравство информира дека денеска почна таргетираниот скрининг на одредени критични категории на пациенти за КОВИД-19. „Од денеска почнува скринингот на одредени критични категории. Почнуваме со вработените во градинките, со цел паралелно на овој процес со кој се прави изготвување на протоколот за работа на градинките, тие да се …

Повеќе »

(ФОТО) МОЕТО ДЕТЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАМОРЧЕ: Шок реакции на данските родители откако во тие земји се отворени училиштата и градинките!

Околу десет илјади деца во Данска се вратија во училиштата, градинките и јаслите во средата, откако данските власти решија да ги отворат вратите на овие институции по еден месец ограничувања што ги наметна епидемијата на коронавирус. По напредокот во борбата против ширењето на инфекцијата, данските власти решија да ги вратат …

Повеќе »

(ФОТО) Опасен вирус сеуште напаѓа децата во градинка и училиште:Ова се препораките за заштита и лекување!

Симптоми кои најчесто се јавуваат се повраќање и температура над 39 степени, особено во првите два дена од болеста. Потоа ротавирусот предизвикува воденеста дијареја која може да трае од три до осум дена. Таа е придружена со болки и грчеви во стомакот. Стомачниот ротавирус се смести во училниците и градинките. …

Повеќе »

(ВИДЕО) За убаво опшество и слично гледајте „Фчерашни Новости“:Како граѓаните се справуваат со чистиот воздух?

Фчерашни Новости во најновата епизода ќе истражува на што се греат градинките во нашето општество и слично. Како се справуваат граѓаните со чистиот воздух кој го има деновиве и слично. Какво е тоа тело за помирување? Фчерашни разговараше и со еден шеф на администрацијата што е и слично. Недела 19:30 …

Повеќе »

(ФОТО) Гордата мама ја испратила ќерката во градинка:Кејт Мидлтон ја фотогарфирала принцезата Шарлот и го воодушевила светот!

Војвотката од Кембриџ повторно се погрижила за неодолливи фотографии. Овој пат од британскиот кралски двор не почестиле со фотографија на принцезата Шарлот која е четврта во линијата за круна, а веќе сега се’ што ќе облече се распродава во момент. За двегодишната принцеза тоа бил голем ден: Прв ден во …

Повеќе »

Посетителите на „Капитол Мол“ ги поставија своите украси на природните елки донирани од „Винчини“

По повод празниците, во почетокот на декември, „Винчини“ постави декоративни природни елки во „Капитол Мол“ кои го разубавија просторот, а воедно делуваа и како природни прочистувачи на амбиенталниот воздух во молот. На прекрасните зимзелени дрвца, посетителите на „Капитол Мол“ поставија новогодишни украси и рачно изработени декорации кои придонесоа за празничен …

Повеќе »