Tag Archives: градинка

(ВИДЕО) ЗА ПРИМЕР – Видео од една градинка во Јапонија го обиколи светот: Што можеме да научиме од нив?

Потоа во кадар влегува девојче кое глуми мајка со бебе и другар од групата и отстапува место По видео снимките од јапонските навивачи како се’ чистат по себе на стадионот во Катар, додека светот гледа, сега на социјалните мрежи кружи видео од градинка во оваа земја. Тоа покажува како децата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мајка заборавила да донесе пелени, негувателките се погрижиле тоа да не се повтори

Џена Бити е вработена мајка. Иако секојдневно се грижи нејзиното дете да биде подготвено за градинка, како и повеќето родители, понекогаш пропушта неколку детали. Така заборавила да донесе нови пелени за синот Лосон, а креативните негувателки се потрудиле да и олеснат за да не се повтори. Џена го донела Лосон …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖИВОТОТ Е ЧУДО – Девојка на TikTok открила: „Бев тажна што мојата покојна мајка никогаш нема да може да го запознае моето момче, А ПОТОА ДОЗНАЛА НЕШТО НЕВЕРОЈАТНО“

Една девојка објавила видео на својот профил на TikTok, во кое напишала дека е многу тажна што нејзината мајка, која починала кога таа имала само седум години, никогаш нема да може да го запознае нејзиното момче. @speccylee Found out through this photo in his photo album. A moment straight out …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМАТА ГОДИШНА НАГРАДА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА AРХИТЕКТИ НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2021 ГОДИНА ДОДЕЛЕНА ЗА ОБЈЕКТОТ “ГРАДИНКА ВО ВОЛКОВО“

Големата годишна награда за архитектура на Асоцијацијата на Архитекти на Македонија (ААМ), беше доделена вчера (24.12.2021), во Музеј на Град Скопје. Наградата е под покровителство на Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, а дел од фондот го обезбедува и Македонската Авторска Агенција. За 2021 година добитник на годишната награда е …

Повеќе »

(ФОТО) Кејт Мидлтон домаќинка на првата дама на САД – Џил Бајден во Лондон

Првата дама на Соединетите држави била гостинка на Кејт Мидлтон а средбата била посветена на важноста на раното детство за натамошниот развој во животот. Двете дами посетиле и детска градинка каде се дружеле со децата…   View this post on Instagram   A post shared by Duke and Duchess of …

Повеќе »

Снимка од градинка ја згрозила јавноста: Белите деца јадат пред Афроамериканците

Една американска градинка се нашла на предмет на осуда откако се појавиле снимки на кои се гледа како на белите деца им се сервира храна пред оние со други бои на кожата. Детскиот центар за деца ‘R’ Kids во Џорџија, наводно, емитувала во живо што се случува во градинката за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луди Руси: Еве што прават децата во Сибир за имунитет!

Децата во една сибирска градинка имаат обичај во кој излегуваат на снег во долна облека и истураат кофа со ледена вода врз себе – и оваа луда практика е дел од нивната наставна програма. Сето ова се одвива во државната градинка број 317 во Краснојарск, во Сибир, а децата тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колку ни се сигурни децата во градинките: Примерот од воспитувачките во Белград повод за размислување!

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување. Во белградската населба Вождовац во градинка каде родители носеле на згрижување две, три-годишни деца, воспитувачките ги злоставувале, ги тепале, па дури и ги заклучувале во посебна просторија ако „не биле мирни“. Начинот на „чување и грижа“ за дечињата е обелоденет …

Повеќе »

Како имунитетот на децата да се подготви за секојдневна одбрана

Експертите советуваат колку е важно да се грижите за здравата и урамнотежена исхрана, дневна физичка активност, доволно спиење и правилна хигиена Започна учебната година, која за многу родители претставува нови почетоци, нови борби, победи и порази. Постојат нови предизвици за родителите на деца од градинка и за деца од училишта, …

Повеќе »