Tag Archives: град

Пристигнува нов циклон – Поинтензивни врнежи од дожд и снег

Под влијание на студена воздушна маса, која продолжува да се спушта од северните географски широчини, температурите на воздухот ќе продолжат да опаѓаат и на повеќе места ќе се спуштат до околу или под нулата. Денес, поточно до утринските часови, минималните температури на воздухот ќе се спуштат во интервалот од -6. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нердлинген: Град изграден од дијаманти

Германскиот град Нердлинген, во Баварија, за првпат се споменува во деветтиот век, и е изграден во кратер на вулкан широк 26. километри. Но, кратерот крие блескава тајна поврзана со изградбата на градот. Жителите на Нердлинген со генерации користеле камен од околината на кратерот за изградба на своите куќи, и притоа …

Повеќе »