Tag Archives: град

(ВИДЕО+ФОТО) Катастрофа во Преспа: Невремето корнело дрвја, носело покриви, уништило ниви…

Големо невреме проследено со ветер и град ја зафатило Преспа, направена е голема материјална штета а бројни села останале без струја. Жителите рекле дека не памтат вакво невреме во нивниот крај. Некои села се отсечени бидејќи на патиштата има откорнати дрвја, уништени се многу покриви на куќи, урнати бандери, некои …

Повеќе »

Нова промена на времето: Пристигнува дожд и пад на температурите

Во наредните два дена кај соседите (Србија, а во Хрватска невремето мина пред еден ден) се очекуваат драстични промени…па малку ќе заборавиме на жешкото лето…. Кај нас се најавува невреме проследено со грмотевици, град и повремено олуен ветер, почнувајќи од четврток. Кон средината на денот, а попладне невремето ќе ја …

Повеќе »

Повторно промени: Какво време не очекува наредните денови?

Од недела попладне  и навечер условите за силни електрични празнења  и тоа како ќе се зголемат па токму поради тоа се советува во случај на појава на силни електрични празнења во никој случај да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја, исто така додека траат силните електрични …

Повеќе »

Временска прогноза за наредните денови: Ни претстои нов циклон со врнежи, грмежи…

По циклонот кој ја зафати нашата држава изминативе денови и донесе дури и снежни врнежи како и невообичаено ниски температури на воздухот веќе за време на викендот одсносно од недела нашата територија ќе биде зафатена од нов циклон. Овој циклон ќе услови нова значителна дестабилизација на времето како и нови …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пирамида во центарот на светот за која знаат само ретки: Музеј на светската историја!

Во 1985. година Иштел успеал да го убеди калифорнискиот округ Империал на неговата земја да го прогласат службениот Центар на светот, а после една година го основал и Фелисити Сити чиј доживотен градоначалник е. Дали сте слушнале за местото Фелисити Сити среде северно американската пустина Сонора? Станува збор за приватно …

Повеќе »

Снег и смрзнат дожд денеска во Македонија: Какво време не очекува од сабота?

Денешниот ден ќе ни донесе мала, брза и релативно краткотрајна промена на времето. Имено, наутро се очекува облачна маса која ќе дојде од запад и ќе се придвижува кон исток. Пооблачно ќе биде само наутро и претпладне, додека попладне бргу ќе се разведрува. Наутро во крајниот западен регион ќе има …

Повеќе »

Нови драстични промени: Големо невреме, снег и студ на Балканот – кај нас од понеделник!

Моќниот циклон кој се развива над Џенова и кој го носи името БРУНО веќе овој викенд донесе ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ на Балканот а со себе ќе спушти и значително постуден воздух од северните географски широчини. Како ќе поминува овој циклон над европските и италијанските алпи поврзан со студениот воздух врнежите од …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто белата кошула е најдобро летно парче кое треба да го имате во орманот?

Модниот класик ова лето е во посебен фокус. Иако белата кошула никогаш и’ нема да излезе од мода, оваа сезона од типично деловно парче станала и омилена облека за на плажа која модните икони почнале да ја комбинираат со костум за капење. Which way to a mojito? 🍸🚲 A post …

Повеќе »

Циклонот Хектор ја продолжува зимата: Се очекува големо невреме

Под влијание на циклонот по име ХЕКТОР за време на овој викенд не очекува нова ГОЛЕМА промена на времето. Во сабота ќе биде невообичаено топло, спарно, тешко и многу ветровито со засилен до СИЛЕН ветер од јужен правец кој локално ќе достигнува брзина дури до околу 100 км/час. Времето ќе …

Повеќе »