Tag Archives: град

Нови драстични промени: Големо невреме, снег и студ на Балканот – кај нас од понеделник!

Моќниот циклон кој се развива над Џенова и кој го носи името БРУНО веќе овој викенд донесе ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ на Балканот а со себе ќе спушти и значително постуден воздух од северните географски широчини. Како ќе поминува овој циклон над европските и италијанските алпи поврзан со студениот воздух врнежите од …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто белата кошула е најдобро летно парче кое треба да го имате во орманот?

Модниот класик ова лето е во посебен фокус. Иако белата кошула никогаш и’ нема да излезе од мода, оваа сезона од типично деловно парче станала и омилена облека за на плажа која модните икони почнале да ја комбинираат со костум за капење. Which way to a mojito? 🍸🚲 A post …

Повеќе »

Циклонот Хектор ја продолжува зимата: Се очекува големо невреме

Под влијание на циклонот по име ХЕКТОР за време на овој викенд не очекува нова ГОЛЕМА промена на времето. Во сабота ќе биде невообичаено топло, спарно, тешко и многу ветровито со засилен до СИЛЕН ветер од јужен правец кој локално ќе достигнува брзина дури до околу 100 км/час. Времето ќе …

Повеќе »

Пристигнува нов циклон – Поинтензивни врнежи од дожд и снег

Под влијание на студена воздушна маса, која продолжува да се спушта од северните географски широчини, температурите на воздухот ќе продолжат да опаѓаат и на повеќе места ќе се спуштат до околу или под нулата. Денес, поточно до утринските часови, минималните температури на воздухот ќе се спуштат во интервалот од -6. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нердлинген: Град изграден од дијаманти

Германскиот град Нердлинген, во Баварија, за првпат се споменува во деветтиот век, и е изграден во кратер на вулкан широк 26. километри. Но, кратерот крие блескава тајна поврзана со изградбата на градот. Жителите на Нердлинген со генерации користеле камен од околината на кратерот за изградба на своите куќи, и притоа …

Повеќе »