Tag Archives: град

(ВИДЕО) НЕВООБИЧАЕНО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ – НЕВЕРОЈАТЕН случај на град на Алјаска! Сите жители и институции се сместени во една зграда

Како изгледа животот во оваа зграда? Витијер на Алјаска е поспан град, сместен помеѓу живописните планини. Но, ако замислувате куќи од бајките низ целиот град, не можете да бидете подалеку од вистината. Наместо тоа, на работ на градот, стои зграда од 14. ката наречена „Бегич кула“ – поранешна касарна, налик …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мечка се спуштила во центарот на градот и талкала по улиците – во потрага по храна!

Во близина немало граѓани, но ако имало, прашањето е како навистина би се однесувало животното… Сопственичката на видеото истакнала дека е направено минатото лето, но дека слични работи се случиле деновиве во градот Џуно на Алјаска. И минатото лето, но и сега, една мечка била забележана како шета по улиците …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мечка бркала маж по центарот на градот

Вознемирената мечка е снимена како трча по еден човек по улиците на ладен сибирски град. Невообичаената ситуација се случила во местото наречено Нижневартовск (Западен Сибир). Имено, локалното население се збунило кога видело мечка како брка човек во центарот на градот со околу 280.000 жители и без никаква шума наоколу. Се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Започнала резервацијата на станови во првиот пловечки град во светот

Во моментов се прифаќаат резервации за станови во пловечкиот град. Најевтиниот ќе чини околу 25.000 американски долари. Компанијата The Blue Estate Island ги открила плановите за изградба на првиот пловечки град на вештачки остров среде Карибите. Островот ќе биде изграден од специјални бетонски модули, и ќе се наоѓа помеѓу Флорида …

Повеќе »

Идеи за уредување на вашата тераса

Не дозволувајте вашата тераса да биде склад за непотребните работи од вашиот дом! Создадете катче во кое ќе можете да најдете мир во било кое време од денот.Подготвивме неколку убави и имагинативнисовети за тоа како едноставнода ја организирате вашата тераса. Покрај тоа што ќе изгледа убаво, на неа ќе можете …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВИДЕН ПОТОП ВО МОСКВА: Автомобили пливаат, дожд, снег и град во исто време!

Москва беше погодена од силно невреме, проследено со обилни врнежи од дожд и град. Снимките покажуваат дека руската престолнина била погодена од вистинска поплава затоа што автомобилите пливаат по улиците како чамци. Центарот за контрола на сообраќајот во Москва соопшти дека на една од улиците се поплавени неколку автомобили и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕДИЗВИКА БУРА НА ОДОБРУВАЊЕ НО И НЕГАТИВНОСТИ: Бабава од Скопје има свое мислење за загадувањето и животот во град…

Секојдневно сме сведоци на бројни анкети во Скопје, за разни прашања… Во оваа, која скопјани ги прашува за загадувањето на воздухот одговорот на една баба внесе доста спротивставени коментари но главно повеќето се на страна на бабата…која говори не само за загадувањето, туку и животот во град, навиките, лошото однесување… …

Повеќе »

Викендов промени на времето: Се очекува дожд и засилен ветер

Летово повторно ќе ни биде прекинато на неколку дена…Како што најавуваат синоптичарите промените започнуваат веќе овој викенд… За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на запад ќе има локален развој на …

Повеќе »

Спас од жештината: Ни претстои големо невреме!

Од УХМР најавуваат големи промени во времето… Времето утре во претпладневните часови ќе биде сончево и особено многу топло на југот на земјата. Попладне и во текот на ноќта, а најпрвин во северните делови, облачноста ќе се зголеми и на места ќе има пороен дожд со грмежи. Локално процесите ќе …

Повеќе »