Tag Archives: град

(ВИДЕО) Ниско, бедно, срамно однесување кон својата легенда: Градоначалникот на Неготино му го откажал концертот на Ѓоко Ѓорчев бидејќи не се вклопувал во концепцијата!

Пред неколку дна од Ѓоко Ѓорчев добивме информација дека ќе има свој концерт на денот на градот Неготино…Оној Ѓоко Ѓорчев кого многумина го знаат како „Том Џонс“ од Неготино…И, токму тој град му најави дека сметаат на него за претстојното празнување, го прашуваа што е потребно за неговиот концерт а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете што останало од рускиот конвој тенкови што тргнал кон Киев

САТЕЛИТСКА снимка покажала голем руски конвој кој пред неколку дена заглавил на патот кон Киев, а подоцна бил нападнат од украинските сили. Воени експерти велат дека станува збор за колона од оклопни возила долга 27. километри која станала лесна цел за украинската армија. Фотографиите направени во градот Бача, 24. километри …

Повеќе »

(ВИДЕО) Го одзема здивот: Снимка од прекрасен грчки град од воздух ги воодушевила сите

За многу локални жители, градот Ајтолико, кој лежи на остров помеѓу две лагуни во западна Грција, е нивната мала верзија на Венеција. Снимката од дрон го доловува историскиот центар на градот и мостовите од двете страни кои го поврзуваат Ајтолико со копното. Стариот дел од градот лежи прилично романтично на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТОА СЕ ВИКА ЉУБОВ: Со своето тело го заштитил автомобилот од град

КРАТКОТО видео за рекордно време собрало бројни симпатии. Нема тука многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а среќниот сопственик на благородната Тојота немал подготвено скривалиште. Затоа одлучил својот лимен миленик да го заштити со она што го имал околу себе, ќебе, картон и сопственото тело. Иако видеото трае …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е италијанскиот град пештера во кој се снимал последниот филм за Џејмс Бонд

Сместена на рид, полна со разни историски приказни што таа ги доживеала, италијанската Матера е место на кое е тешко да се одолее. Градот, еден од најстарите во светот, е познат како Ерусалим на Запад благодарение на неговата локација на варовнички карпи и неговите познати пештерски куќи Саси. Матера се …

Повеќе »

(ФОТО) Шест најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Најдобро ќе го запознаете духот на градот со одење по неговите улици. Ништо не ја отвора душата на градот како долга прошетка – тоа е единствениот начин да се открие град од кој не постои во водичи и апликации. 1. Берлин И покрај тоа што беше мејнстрим и модерен, и …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ ТОА Е ЖИВОТ: Неуспешно запросување среде центар пред многу набљудувачи

Овој пример уште еднаш докажува дека е најдобро запросувањето да биде во четири очи, а уште еден доказ е едно видео од центарот на Њујорк, кое неколку дена кружи на социјалните мрежи. На видеото, згоден млад дечко клечи пред својата атрактивна избраничка насред улица, опкружен од толпа луѓе. Но, наместо …

Повеќе »

ПОПЛАДНЕВО СЕДЕТЕ ДОМА: Следува невреме со пороен дожд и грмежи, еве до кога се најавува ваквото време!

Продолжува периодот на променливо и нестабилно време. Како што најави УХМР, попладнево повторно се очекуваат врнежи, грмежи и засилен ветер, а така ќе биде и во следните денови. На некои места се прогнозира и изолирана појава на град проследена со крактоктрајно невреме. „До вторник ќе биде претежно попладне нестабилно и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Град кој никнува среде ништо, живее два дена, а потоа исчезнува!

Гостите на фестивалот учествувале во разни креативни активности во согласност со темотр, кои се менуваат секоја година. Немало платени настапи и уметници, скоро и да нема правила и граници во физичкиот простор, а од публиката се очекува само добро расположение и авантуристички дух. Секој посетител на добри фестивали ќе знае …

Повеќе »