Tag Archives: гориво

(ВИДЕО) Автобус за јавен превоз исчезнал во пламенот

ИАКО многумина најпрво мислеле дека се работи за возило на електричен погон, тоа е автобус напојуван од алтернативни горива. Во Италија, многу возила се напојуваат со гас и компримиран природен гас. Изведбите на CNG на некои модели на автомобили доаѓаат со фабрички инсталирана инсталација за користење на ова евтино гориво. …

Повеќе »

Автор на проектот за „саркофаг“ во Чернобил: „Не може да издржи артилериски напади, никако!“

ВЈЕНЧЕСЛАВ НОВАК, поранешен директор на ЕБОР задолжен за изградба на саркофагот над Чернобил, од Лондон во живо известувал во програмата на емисијата N1 Studio за да открие каква опасност се заканува во случај саркофагот да биде оштетен. Тој истакнал дека саркофагот не може да издржи артилериски напади. „Апсолутно не. Тоа …

Повеќе »

Кога бензинска пумпа ќе згреши: Со часови точеле гориво по багателни цени

Цените на горивата урнаа рекорди во саботата, но во белгискиот град Кампенхаут на локалната бензинска пумпа, цените и на бензинот и на дизелот одеднаш се преполовиле. И додека кај нас возачите минатата недела во паника полнеа гориво, на бензинските пумпи во Белгија немало гужва. Освен во еден град, во саботата. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Романец во „Ролс Ројс“ го запрел и го блокирал сообраќајот, а причината е неверојатна

СОПСТВЕНИКОТ се преценил и очигледно заборавил каков „ѕвер“ има под хаубата. Тежок неполни 2,4 тони се напојува со мотор од 6,6 V 12  кој, според официјалните податоци, просечно „пие“ 21,2 л/100 км. Во урбани услови, тоа е значително повеќе, така што и покрај резервоарот од 83. литри, опсегот не е …

Повеќе »

(ВИДЕО) РУСКИ ТОВАРЕН БРОД ПРИСТИГНАЛ НА МВС: Космонаутот морал рачно да го закотви – донел многу потребен товар на вселенската екипа

Рускиот товарен брод „Прогрес МС-16“ рачно слетал на Меѓународната вселенска станица (МВС), доставувајќи им храна на руските астронаути, резерви на азот за да компензира за истекување на воздухот во модулот „Ѕвезда“ и облоги за негово отстранување. Бродот беше лансиран на 15. февруари од космодромот Бајконур на ракетата носач Сојуз 2.1. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРВ ПАТ ЗА 33 ГОДИНИ – ДРОН ЅИРНАЛ ВО НАЈОПАСНОТО МЕСТО НА СВЕТОТ: Влегол во петтиот реактор на Чернобил, а имал само една задача!

Дронот „Елиос 2“ прв пат го истражувал едно од најопасните и најнепристапни места на планетата – нуклеарната централа во Чернобил, каде се случи нуклеарна несреќа во април 1986 година. За прв пат после 33 години, можеме да откриеме дали има нуклеарен отпад во петтиот блок на нуклеарната централа. Ова беше …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТОЈ ЛУД СВЕТ: Со бензин го миел автомобилот

Од Далас ни доаѓа бизаена ситуација… Постар господин на бензинска пумпа во Далас успешно го наполни својот резервоар со бензин, но тој со истото гориво почнал да ја мие вратата. Да, прочитавте како што треба, маж ја мие вратата со бензин. Човекот зад него ги овековечил овие сцени велејќи: „Добредојдовте …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бесен возач „се степал“ со бензинска пумпа

Урнебесното видео ни доаѓа од Канада. Надзорните камери на бензинската пумпа во Брандон во Манитоба, снимиле бесен возач кој одлучил буквално да ја истепа бензинската пумпа. Додека полнел гориво, удирал со рацете и нозете обидувајќи се да ја оштети конструкцијата. Не му успеало, што се чини дополнително го изнервирало, па …

Повеќе »

(ВИДЕО) Наполнил гориво па избегал без да плати – После неколку секунди многу зажалил!

На интернет се појави снимка од возач кој се обидел да биде итар и потполно бесплатно да наполни гориво. Како што се гледа на снимката, мажот седел во автомобилот додека вработен на бензинската пумпа му го наполнил резервоарот.Кога работникот завршил, мажот наместо да изезе од автомобилот и да го плати …

Повеќе »