Tag Archives: ѓорѓе балашевиќ

(ВИДЕО+ФОТО) НЕПРЕБОЛ – ЌЕРКАТА НА БАЛАШЕВИЌ НЕ МОЖЕ ДА ГО ПРЕЖАЛИ ЗАМИНУВАЊЕТО НА ТАТКОТО: Јована објавила емотивно видео и порачала колку го сака!

Јована Балашевиќ се присетила на спомен со нејзиниот татко. Со ненадејното заминување на познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина на 19. февруари, најтешко со ова се мират домашните – сопругата на Оливера и нивните три деца, синот Алекс и ќерките на Јелена и Јована. Објавите на социјалните мрежи сведочат и …

Повеќе »

(ФОТО) ОЛИВЕРА ВО ЦРНИНА: Вдовицата на Балашевиќ се вратила на редовните обврски…Еве каде била додека новосаѓани се проштевале од Џоле!

Граѓаните на Нови Сад синоќа се простија од одличниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина во петокот од последици од корона вирусот. Бројни обожаватели на панонскиот морнар, кои не дојдоа само од Нови Сад, туку и од целата земја и регионот, го исполнија кејот и блискиот мост Варадин. Многумина од нив …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕСТВАРНИ СЦЕНИ ОД НОВИ САД: Илјадници луѓе се простиле од Ѓорѓе Балашевиќ – лампиони го прекриле небото, факели на Дунав!

Програмата „Ноќта кога Џоле го преплива Дунав“ започнала со песната „Сине мој“, емитувана од звучникот на Кејот на жртвите од рацијата, со која жителите на Нови Сад се простија од својот омилен сограѓанин, големиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина во петокот од корона вирусот. Бројни обожаватели на панонскиот морнар, кои …

Повеќе »

(ФОТО) Алекса Балашевиќ за љубовта на татко му и мајка му: „Љубовта на мојот Џоле и Оља е уникатна!“

АЛЕКСА БАЛАШЕВИЌ, синот на Ѓорѓе и Оливера, уште минатата година раскажал за големата љубов на татко му и мајка му и истакнал колку е горд на фактот дека е нивно дете. „Денес е премногу лесно да се биде славен, и јас не сум само дете на славни родители, туку дете …

Повеќе »

(ФОТО) Фанови го посетуваат гробот на Ѓорѓе Балашевиќ

Панонскиот морнар беше погребан вчера на Новите гробишта во Нови Сад, во интимна церемонија на која присуствувало семејството и најблиските пријатели, околу 30. лица. Но, верните фанови почекале да си замине семејството и дошле да донесат цвеќе… Почест на Балашевиќ му беше одадена во Нови Сад, Белград, Загреб, Сараево, Сплит…скоро …

Повеќе »

(ВИДЕО) Девојче ја пеело „Само војна да нема“, збогување со Ѓорѓе Балашевиќ, и го расплакала регионот

Симболично збогување од легендарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ подготви девојче која во придружба на нејзиниот татко ја испеала песната „Само војна да нема“ во близина на Споменикот на убиените деца на опседнато Сараево. Харис Абдагиќ, кантавтор од БиХ и неговата ќерка Кира веќе подолго време објавуваат снимки на кои девојчето изведува …

Повеќе »

ЗАМИНУВАЊЕ НА ПАНОНСКИОТ МОРНАР – Ѓорѓе Балашевиќ погребан со тамбураши кои ја свиреле „Оливера“

Ѓорѓе Балашевиќ беше погребан денес нешто пред 13. часот во Нови Сад во кругот на неговото најблиско семејство и неколку пријатели. Приватното обезбедување ги затвори сите влезови на гробиштата. Тој бил испратен од тамбурашикои ги пееле неговите песни, меѓу нив и песна со името на неговата сопруга Оливера. Како што …

Повеќе »

Последните часови на Балашевиќ:„Срцето му застана, докторите со часови плачеа…“

Веста за ненадејната смрт на Ѓорѓе Балашевиќ шокира многумина. Само што се дознало дека боледува од пневмонија и дека завршил во болница, Балашевиќ почина овој петок во Клиничкиот центар на Војводина. Срцето го издаде музичарот и дури сите напори на лекарите не можеле да му го спасат животот. До четвртокот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) РАЃАЊЕТО НА ПРВАТА ЌЕРКА НАЈУБАВ И НАЈБОЛЕН МОМЕНТ: Се огласила првата ќерка на Балашевиќ и открила што посакал за 67. роденден

ЈОВАНА ЛОЛА БАЛАШЕВИЌ, првата ќерка на Ѓорѓе Балашевиќ, се огласила на својот Инстаграм профил по смртта на нејзиниот татко. Таа сподели видео од Ѓорѓе и Оливера како уживаат со своите внуци на неговата роденденска забава во нивниот семеен двор во Нови Сад. „Мислев дека вечерва ќе можам да избегам. Колку …

Повеќе »