Tag Archives: голман

(ВИДЕО) Интервју со голманот Столе Димитриевски: „Имам уште две години договор со Рајо, но сега почнува сезоната на трансфери, па ќе видиме што ќе се случи до крајот на летото”

„За мене семејството е сè. Јас одамна живеам надвор, ама тоа го направив за да обезбедам подобар живот и за мене и за нив”, искрен е Димитриевски. Голманот на македонската фудбалска репрезентација, Столе Димитриевски, последниве неколку месеци беше еден од спортистите за кои најмногу се пишува во шпанските медиумите. Муабетите …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕКРАСНА СЦЕНА – Голман во Италија во 91. минута преку цел терен постигнал гол и го одвел тимот во повисок ранг

Неверојатна сцена се случила синоќа во Италија каде голманот на Модена, Рикардо Ганјо, му донел голема победа на својот тим со гол во продолжението. Погодок на голман не е нешто што не го гледаме во светот на фудбалот, иако тие се ретки. Сепак, она што го видовме синоќа во Модена …

Повеќе »

После тешко боледување, на 29. години, починал белгиски голман

МИГУЕЛ ВАН ДАМ, голманот на белгискиот „Серкл Бриж“, починал на 29-годишна возраст по долга борба со леукемија. Ван Дам почнал да тренира фудбал како напаѓач, но подоцна застанал на голот и потпиша за „Серкл Бриж“ на 19-годишна возраст. Додека клубот беше во првата лига, Ван Дам беше резерва и забележа …

Повеќе »

(ФОТО) Голманот на Арсенал објавил фотографии: Каква штета направила бурата Јунис во неговиот дом

Голманот на Арсенал, Бернд Лено објави фотографии на кои покажува што направила бурата Јунис, која погоди голем дел од Европа во последните денови, во неговиот двор. Бурата Јунис предизвика големи проблеми низ западна и северна Европа, а најтешко беше погодена Велика Британија. Кога станува збор за спортот, многу стадиони и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кучето голман соборува светски рекорди

Ако мислевте дека кучињата не знаат да играат фудбал, тогаш сте се излажале. Погледнете каков голман е ова куче. Не само што е вешт, туку е и неодолив. „Гледајте како овој кучешки голман го руши светскиот рекорд по број на одбрани“, беше објавено над видеото на социјалните мрежи. Неговото видео …

Повеќе »

(ВИДЕО) Куче втрчало на терен за време на фудбалски натпревар и одбранил гол

Едно разиграно куче го украло внимание за време на натпреварот помеѓу Вале од Левен АФЦ и Фергусли Стар во Глазгов. Вале од Левен победил со 3-1 благодарение на двата гола на Рос Дејвис и голот на Брајан Дорнан. Сепак, кучето беше прогласено за најдобар играч со оглед на тоа што …

Повеќе »

РК Охрид: Замина Џамбо, „бедемот“ пред нашиот гол

Огромна трагедија ја вознемири спортска Македонија утрово. Згасна животот на голманот на РК Охрид и македонски репрезентативец, 26-годишниот Никола Даниловски. Безживотното тело на младиот спортист било пронајдено во туристичката населба Лагадин, во водите на Охридското Езеро, без траги од насилство, како што информираа од охридската полиција. На местото на настанот …

Повеќе »

(ФОТО) Голман избркан од клубот бидејќи одбил да се вакцинира против коронавирус

Црногорскиот фудбалскиот голман, Милан Јеловац (27) добил отказ бидејќи одбил да се вакцинир против коронавирус. Јеловац бранел на Малдивите за Club Eagles, а тамошната Федерација им наредила на клубовите да ги вакцинираат сите фудбалери против коронавирус. Јеловац одбил, а потоа ги добил документите. „Тоа беше вакцина што не сакав да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Потег на годината – Во Бразил синоќа паднал најлудиот автогол

Уругвајскиот голман, Игнацио Де Аруабарена, на натпреварот на олимписките квалификации сам си постигнал ретко виден автогол со кој на неговата репрезентација и ја одзел победата против Бразил. Средбата завршила 1:1, а Уругвај веројатно би победил ако јунакот на нашата приказна во 40. минута буквално со рака не ја уфрлил топката …

Повеќе »