Tag Archives: голман

НЕЗАПАМЕТНА ТРАГЕДИЈА! ФУДБАЛЕР ГО ГЛЕДАЛ БРАТОТ КАКО УМИРА: Одбранил пенал, се обидел да стане, паднал и починал…

Од Белгија доаѓа трагична вест, каде голманот Арне Еспел (25) починал откако паднал на земја за време на натпреварот. За време на натпревар кој неговиот клуб Винкел Спорт го играл во белгиската пониска лига, Еспел одбранил пенал, а потоа падна при обидот да ја фати топката. „Тој го одбрани пеналот, …

Повеќе »

(ФОТО) СПЕЦИЈАЛНО ТРЕНИРАН – Емилијано Мартинез се пофалил со куче вредно 23.000 евра, покажал што ги чека оние кои ќе го нападнат неговиот дом

Победникот на Мундијалот со репрезентацијата на Аргентина, Емилијано Мартинез (30) покажал куче вредно 23.000 евра, кое го набавил за дополнително да го заштити својот дом. Мартинез е загрижен дека неговиот златен медал, но пред се неговото семејство, треба да бидат дополнително заштитени, па затоа купил страшно куче за неговата куќа …

Повеќе »

(ФОТО) Играл со Анри и Бергкамп, а денес продава овошје и зеленчук

Поранешниот шведски голман Рами Шабан (47) бранеше за Арсенал од 2002. до 2004. година. Тој беше дел од тимот кој заврши без пораз во Премиер лигата во 2004. година и играше со оние како Тиери Анри, Патрик Виера, Сол Кембел, Роберто Пирес и Денис Бергкамп. Шабан беше резера на првиот …

Повеќе »

(ФОТО) Чудна објава на Твитер профилот на Икер Касиљас: „Јас сум геј“

Славниот шпански голман Икер Касиљас ја изненади јавноста со својата објава на Твитер.Се сомнева дека неговиот профил бил хакиран бидејќи е објавено дека голманот е геј.„Се надевам дека го почитувате тоа. Јас сум геј“, гласи твитот кој ги збуни следбениците на Икер Касиљас.Многумина веруваат дека неговиот профил бил хакиран, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Голманот на „Шкендија“ Костадин Захов меѓу спортот и музиката: „Со татко ми ставаме по една ракија, почнуваме да пееме и цело маало се собира кај нас!“

Костадин Захов, голманот на фудбалскиот клуб Шкендија, долги години е меѓу најдобрите во Македонија. Освен по одличните одбрани, публиката го препознава и по неговото пеење. Дино, како што го викаат блиските, често знае да засвири на својата гитара и да запее. Некогаш за душа, друг пат пее за да им …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГОЛМАНОТ МУ СЕ СМЕЕЛ – Новата ѕвезда на „Челзи“ ја изведе најсрамната „паненка’, гледачите не можеа да се изначудат

Новата ѕвезда на Челзи, Конор Галагер, е автор на еден од најлошите пенали што сме ги виделе во последните години. На натпреварот против Шарлот тој прописно се обрукал. Галагер, дете на клубот од Стемфорд Бриџ, минатата сезона ја мина на позајмица во Кристал Палас, каде со фантастични настапи се стекна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во Еквадор постигнат спектакуларен гол од преку 70. метри

Во еквадорската ЛигаПро Серија А е постигнат фантастичен гол. Играчот од средниот ред Фернандо Гаибор постигна спектакуларен гол од 70,9 метри и со тоа стана вирален хит на интернет. Неверојатниот гол е постигнат во последната минута од дуелот меѓу Индепендиенте дел Вале и Кумбаја. Стрелецот Гаибор извонредно ја зеде топката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Интервју со голманот Столе Димитриевски: „Имам уште две години договор со Рајо, но сега почнува сезоната на трансфери, па ќе видиме што ќе се случи до крајот на летото”

„За мене семејството е сè. Јас одамна живеам надвор, ама тоа го направив за да обезбедам подобар живот и за мене и за нив”, искрен е Димитриевски. Голманот на македонската фудбалска репрезентација, Столе Димитриевски, последниве неколку месеци беше еден од спортистите за кои најмногу се пишува во шпанските медиумите. Муабетите …

Повеќе »