Tag Archives: Ѓоко Ѓорчев

(ФОТО) Ѓоко Ѓорчев концерт – „My way“:„Емотивен предизвик“ на свој терен!

Утре во Центарот на култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино, Ѓоко Ѓорчев ќе има концерт заедно со неговите пријатели – Кристина Палија (сопрано вокал), Ирена Крстевска Стевановски (вокал), Филип Стевановски бенд… „Многу сум среќен што ќе имам концерт токму на Божик.И тоа во мојот роден град, на сцената, на оние исти …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоко Ѓорчев и пријателите: „My way“ на 25. декември пред неготинчани

Ѓоко Ѓорчев полека го исполнува списокот од најавените концерти низ Македонија во рамките на турнејата „My way“ по повод 25. години на естрадната сцена. После многу години тој се враќа на матичната сцена во Неготино. Имено, во 1970. година Ѓоко Ѓорчев како млад талент победил на регионалниот избор на талентиран …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоко Ѓорчев со концертот „My way“ во Кавадарци предизвика многу солзи и емоции

Најавуваната турнеја „25. години – My way“ на Ѓоко Ѓорчев започна синоќа во Кавадарци. Љубителите на убавата музика можеа два часа да уживаат во убавата музика за која се погрижија Ѓоко Ѓорчев, Филип Стевановски со неговиот бенд,Кристина Палија и Ирена Крстевска Стевановска. Со избраните нумери: За еден ден молам, Последен …

Повеќе »

Ѓоко Ѓорчев ќе снима дует со  Елизабет Христоу

Новите пријатели од „Охрид фест“, Ѓоко Ѓорчев и Гркинката, Елизабет Христоу, ќе снимаат дует, на иницијатива на Григор Копров кој откако ги видел нивните настапи сфатил дека „тука има нешто“. А, кога стариот лисец, Копров, ќе го почувствува тоа станува збор за она „клик“ кога композиторот поврзува вистински лица и …

Повеќе »

Безвременските момчиња и на шест децении со младешки дух!

„Ние сме како виното, колку повозрасни, толку подобри, во секој поглед“ – вака го започнуваат разговорот двете музички легенди, Ѓоко Ѓорчев, попознат како македонски Том Џонс, и Владо Калембер, хрватската музичка ѕвезда од популарната група „Сребрени крилја“. Ѓоко шеесет, а Владо 64.годишен, но полни со енергија и расположени, за време …

Повеќе »

(ФОТО) „Охрид Фест“ продолжува со убавите песни и атмосфера

Во средата во Охрид започна годинешното издание на „Фолк фест“ кое традиционално има три вечери – Фолк, Поп и Интернационална вечер Убави песни и атмосфера на стартот од фестивалот На првата фестивалска вечер од 24. издание на Интернационалниот музучки фестивал „Охрид фест“ – Охридски трубадури , првите награди на жирито …

Повеќе »

(ФОТО) Старт на  „Охридски трубадури 2017“: Спој на класика и модерно

Годинешното издание на Интернационалниот музички фестивал „Охрид фест –Охридски трубадури“ ќе биде отворено со Фолк вечерта (среда) на која премиерно ќе бидат исполнети 21. песна. Во текот на трите фестивалски вечери ќе бидат исполнети преку 60. песни кои покрај македонските пејачи ќе ги донесат вокални солисти од балканските земји Грција, …

Повеќе »