Tag Archives: Ѓоко Ѓорчев

Ѓоко Ѓорчев до Министерството за култура: Што уште треба човек да направи за да го привлече вниманието – Зарем 25. години негување на македонската музика не е доволно?

Иако од затворањето на конкурсот за субвенционирање на музички проекти минаа неколку месеци, горчината од одговорот на комисијата на Министерството за култура која го одби неговиот проект (Предлозите во музичко и музичко – сценска дејност ги разгледуваше Комисија во состав: Васо Ристов – претседател (професор на МА и селектор на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев и Катерина Таневска со нов дует: По „Земја библиска“ и „Последен танц“ нешто сосема ново!

Соработките кои донеле одлични резултати не треба да се менуваат. По тоа гесло се води и Ѓоко Ѓорчев кој подготвува уште еден дует со Катерина Таневска. По успешните проекти за „Последен танц“ (од 1997. година) а која и’ денес ја нема загубено свежината, потоа следуваше „Земја библиска“ снимена во 2001. …

Повеќе »

НУ Центар на култура „Ацо Ѓорчев“ Неготино: „Најдобар глас 2018“

Во Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино утре (30 април) повторно ќе се одржи традиционалната манифестација „Најдобар глас 2018“,  која годинава се одржува по 50. пат. Станува збор за манифестација која половина век ги избира најдобрите гласови од Неготино и регионот. Како и сцена на која првите чекори ги …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев: „Без поддршката на ’Бовин’ мојата кариера ќе имаше друга димензија!“

Искрено, со восхит, почит – така говори Ѓоко Ѓорчев за својот долгогодишен соработник Киро Богевски. Не, тоа не е човек од музичката сфера, но е добар познавач и почитувач на добрата музика. Тоа е човекот кој сиве овие 25. години стои покрај Ѓоко Ѓорчев и го поддржува во работата. Киро …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоко Ѓорчев и Кристина Палија:Уште еден бисер во нивниот опус – „Parla piu piano“

Изведба од која не би се посрамиле ниту најголемите светски пејачи. Сакате добра музика? Посакувате добра изведба? Кога слушате музика да ги почувствувате емоциите? Повторно да слушнете познат светски хит? Особено некој кој сте го потпевнувале бидејќи ве потсетува на сцени од вашиот омилен култен филм, љубовната тема од „Кум“? …

Повеќе »

(ВИДЕО) За убаво попладне: „BESAME MUCHO” во изведба на Ѓоко Ѓорчев и Кристина Палија

Неодамна се одржа манифестацијата „Асовите бираа асови“. За жал, ниту една македонска ТВ куќа не сметаше за потребно да го сними овој настан на кој учествуваа најголемите македонски спортисти и спортски новинари. Но, затоа МОК (Мкедонски Олимписки Комитет) се погрижи сето тоа да го сними и сподели на својата страна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Асовите бираат асови 2018:Специјална плакета за 25. години работа за Ѓоко Ѓорчев

Синоќа беше одржана традиционалната манифестација „Асовите бираат асови“ под покровителство на МОК и АМС.И’ оваа година беа доделени признанија на истакнати македонски спортисти и спортски работници. Но, од страна на Асоцијацијата на новинарите и спортот во Македонија беше доделена и специјална плакета за Ѓоко Ѓорчев за 25. години придонес во …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓорѓи Ѓорчев огорчен: „Ова што се прави со естрадата е брука“!

Поп-пејачот Ѓорѓи Ѓорчев кој на нашата јавност и е добро познат и по прекарот “македонски Том Џонс”, не може да се помири со сегашнава ситуација на македонската естрада која ја опишува како многу срамна. „Правам концерти низ Македонија и се прашувам дали некој мисли како ми е мене? Некој да …

Повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) Неготино пееше со Ѓоко Ѓорчев и пријателите: Насмевки кои немаат цена!

Синоќа во Културнот центар во Неготино концерт одржа Ѓоко Ѓорчев, човекот кој „го прослави Неготино“ и вон границите на Македонија. Ѓоко Ѓорчев со неговите пријатели – Кристина Палија (сопрано вокал), Ирена Крстевска Стевановски (вокал), Филип Стевновски бенд…како што можете да видите од фотографиите ги воодушевиле неготинчани. Насмевките на задоволство на …

Повеќе »