Tag Archives: Ѓоко Ѓорчев

(ФОТО) Традиција долга 55. години: Неготино повторно избира „Најдобар глас“!

Традицијата продолжува, а зошто и да не кога се избира најдобриот глас на југот… На 30.04.2019 год. со почеток од 20:00 часот во НУ Центар за култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино ќе се одржи најпознатата традиционална музичка Манифестација „Најдобар Глас“.Организаторите покануваат на присуство а се со цел овој настан да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Човек од збор: Голем гест на Ѓоко Ѓорчев кон Киро Богевски!

Долги години нашиот „Том Џонс“ ја истакнува соработката помеѓу него и винаријата „Бовин“, пријателство кое трае со децении…но сега се чини дека Ѓорчев нашол начин да се оддолжи на неговите пријатели… По успешниот концерт во МОБ во октомври, Ѓоко Ѓорчев ја продолжува својата љубовно-музичка авантура…Големиот вљубеник во музиката не престанува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев:2018. – Година од соништата која навестува нови потфати!

Кога некој е 25. години на естрадата и зад себе има богат опус, многу хитови, испеани песни, освоени награди, навистина е тешко да се опише во неколку реченици… Но, годината што изминува за Ѓоко Ѓорчев ќе биде засекогаш запишана со најубави букви…Не толку поради нешто специјално, некој настан кој му …

Повеќе »

(ВИДЕО) Еве зошто сеуште не стивнуваат коментарите за минатонеделниот концерт на Ѓоко Ѓорчев во МОБ!

Минатата недела, по повод 25. години кариера, Ѓоко Ѓорчев, го одржа концертот „My Way“ во МОБ… И’ една недела после концертот коментарите и комплиментите од овој концерт на кој Ѓорчев се претстави со дел од својот богат опус,на Негов начин…не стивнуваат… Зошто? Поради огромната љубов на Ѓорчев кон музиката, непобитните …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев концерт:Триумф на песната и душата!

Јубилеј за показ и доказ! Така едноставно може да се опише синоќешниот концерт „MY WAY“ по повод јубилејот, 25. години на естрадата, на Ѓоко Ѓорчев во МОБ… За многумина можеби беше чудно што овој пејач ќе има концерт во македонскиот храм на музиката, но по синоќешниот концерт, на сите кои …

Повеќе »

(ФОТО) Сонот на момчето со утрешниот концерт во МОБ стана стварност:25. години кариера на Ѓоко Ѓорчев – човекот чиј живот е музиката!

Пред многу години младото момче Ѓоко Ѓорчев копнеел да пее. Желбата го однела на регионалниот натпревар „Најдобар глас“, манифестација која и ден денес опстојува во неготини, а на која се откриени голем број македонски музички имиња… Но, победата на „Најдобар глас“ не ги „воодушевила“ родителите на Ѓоко, посебно неговиот татко …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоко Ѓорчев ни го враќа летото: Топлината на неговите „Шпански очи“ ќе ви ги згрее срцата!

Сите љубители на добрата музика добро знаат кој се крие зад прекарот „македонски Том Џонс“… Секако, мислиме на Ѓоко Ѓорчев, кој на 31. октомври во МОБ ќе го има својот концерт по повод 25. години музичка кариера… Поради седумте издадени албуми, бројните авторски песни, па оние фестивалски победнички ноти, како …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) „Еврофест 2018“: Гран-при за Ѓоко Ѓорчев и Клодијана Вата

Овогодинешното 22. издание на Интернационалниот фестивал на забавни мелодии „Еврофест 2018“ се случуваше во Крушево и во Скопје, а чествување за незаборав на Тоше беше првиот дел на програмата. Традиционално, водител на фестивалот беше Катерина Стојановска – Десковска која на свој својствен начин ја водеше публиката низ музичките тонови на …

Повеќе »

Што се крие зад повлекувањето на Ѓоко Ѓорчев од „Охридски трубадури“?

Некако стана природно Ѓоко Ѓорчев да биде дел од фестивалот „Охридски трубадури“ кој годинава слави јубилеј – 25. години постоење. За јубилејното издание подготви специјална песна, со избрани автори, распеана… И токму поради тоа бевме изненадени зошто денес Ѓорчев го објави постот во кој вели дека решил да го откаже …

Повеќе »