Tag Archives: Ѓоко Ѓорчев

Ѓоко Ѓорчев и „Бовин“ го најавуваат концертот – „На Скопје со љубов!“

На 4. март, во Дом на Армија во Скопје, Ѓоко Ѓорчев ќе го одржи концертот „На Скопје со љубов“… Родениот Неготинчанец кој повторно заедно со „Бовин“ го организира концертот во март, во скоро секое свое интервју напоменува дека Скопје е центарот за сите случувања но и местото кое ви ја …

Повеќе »

(ФОТО) НЕ МОЖЕ БЕЗ МУЗИКА: Ѓоко Ѓорчев најави концерт во Скопје!

25. години кариера ги прослави со грандиозниот концерт во МОБ, а сега, бидејќи не може без музика, најави концерт на 4. март… Ѓоко Ѓорчев е една од легендите на македонската музика, но која е сеуште активна…Велиме музика бидејќи го знаеме како изведувач на бројни хит композиции кои често однесуваа и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Наместо интервју – Кристина Палија искрено: „Најлошо е кога дома не ве ценат а признаваат во светот!“

Интернационалниот фестивалот „Ентреритмос“ во градот Лараш во Мароко, традиционално се одржува долги години, а целта им било претставување на културните разлики на народите од различни земји. Меѓу редовнитеучеснички од Македонија е Кристина Палија која ревносно ги пренесува своите уметнички знаења пред колегите од цел свет и публиката во Мароко. На …

Повеќе »

Хуманитарни настани за Лидија Ристевска и Дејан Најдоски: „Поетите писателите и уметниците во хумана мисија”

Меѓународната хуманитарна поетска манифестација „Со босоногата по патот на светлината“ се одржува втора година по ред, а годинава е под мотото „Поетите писателите и уметниците во хумана мисија” и е посветена на болните од мултиплекс склероза и лицата со аутизам. Во програмата на Манифестацијата од 9 до 19 октомври се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Евро фест 2019: „Те сакам“ на Ѓоко Ѓорчев најслушана песна – но плени и со своите евергрини!

Синоќа во ДОМ на Армија во Скопје се одржа „Евро фест“ а наградата за најслушана песна му припадна на Ѓоко Ѓорчев за темата „Те сакам“(Сашо Ѓорѓиев, Огнен Неделковски,Филип Стевановски)… Но, по тој повод Ѓоко Ѓорчев имаше и шоу програма на која изведе неколку од своите најпознати евергрин  кавери, а за ова …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАН АПЕЛ НА ЃОКО ЃОРЧЕВ ЗА ЗАШТИТА И ОБНОВА НА ШУМИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА:„Градоначалници, секогаш има време за песна сега е период за обнова на ‘белите дробови’ за нашите деца и нашата земја!“

Секојдневните пожари во нашата земја беа причина и за порака на познатиот пејач Ѓоко Ѓорчев кој својата загриженост за состојбата со шумите во Македонија ја искажа со пост на Фејсбук: „Мој апел и предлог до сите градоначалници. Деновиве сме сведоци на големи пожари кои ја зафатија нашата убава земја. Изгореа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Култната „Земјо моја“ наскоро во изведба на Ѓоко Ѓорчев и Катерина Танева

Ѓоко Ѓорчев и Катерина Таневска по „Земја библиска“ и „Последен танц“ подготвуваат нешто сосема ново – култната „Земјо моја“ која ретко кој кој живеел во бившата држава не ја знае…   Ѓоко Ѓорчев, ветеранот на македонската забавна музика, заедно со својата колешка Катерина Танева, која публиката ја знае како вокалистка …

Повеќе »

(ФОТО) Утре во Неготино: Џез фестивал – „JAZZ FESTIVAL 1440“

На 04.07.2019 година (четврток) со почеток од 21:00 часот на локацијата „Havana pool“ во Неготино ќе се одржи традиционалниот Џез фестивал – „Jazz 1440“, а влезот, како што одлучи Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ ќе биде само 50 ден.  Не пропуштајте Филип Стеваноски ќе има  промоција на најновиот албум,а гости …

Повеќе »

(Аудио) Ѓоко Ѓорчев повторно воодушевува: „I LL NEVER FALL IN LOVE AGAIN“ за некои нови музички стандарди!

Денеска, македонскиот Том Џонс, Ѓоко Ѓорчев ја објави својата нова песна. И’, не би било ништо чудно ако не сними кавер на неговата омилена песна од, исто така омилениот пејач, Том Џонс. „I LL NEVER FALL IN LOVE AGAIN“ доби кавер верзија за која се погрижија нашиот Ѓоко Ѓорчев и …

Повеќе »