Tag Archives: Ѓоко Ѓорчев

(ВИДЕО+ФОТО) Дојде време за „Дуети“: Ѓоко Ѓорчев како старо вино – годините минуваат тој не мирува!

Велат дека добрите пејачи не снимаат дуети…И’, навистина ретки се тие моќни вокали кои влегуваат во проект со друг изведувач или изведувачка, но, секое правило има и исклучок. Во наши простори пак редовен кој ги „крши“ востановените правила е Ѓоко Ѓорчев, човекот кој се приближува до јубилејот од 30. години …

Повеќе »

(ФОТО) „Прекрасна Македонија“ – Ѓоко Ѓорчев со песна и дела за најубавата татковина!

И’ додека голем дел од нашите сограѓани летово побрзаа покрај езерата, Ѓоко Ѓорчев имаше поинаква агенда, секако поврзана со музиката бидејќи за него музиката е живот… На својата верна публика прво и се обрати, последните месеци, со песната „Тука сме“ преку која со пријателите се обрати на македонската јавност дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОЛБА ОД СРЦЕ: Ѓоко Ѓорчев со апел да бидеме одговорни и да носиме маски!

Секој ден сме сведоци на грди бројки за заболени и починати од ковид-19 во нашата земја…. секој ден слушаме како од МЗ апелираат да се носат заштитни маски и да се држи социјалното растојание… Денес со молба и тоа молба од срце на јавноста и се обрати и нашиот популарен …

Повеќе »

Ѓоко Ѓорчев: „Ајде еднаш да бидеме сложни и да го победиме Ковид-Се работи за нашиот народ!“

Погоден од случувањата со корона вирусот во нашата земја, на својот профил на Фејсбиук се огласи и Ѓоко Ѓорчев: „# ГОДИНА # НА # ОПАСНО # ЖИВЕЕЊЕ Пријатели, денес е еден од НАЈТЕШКИТЕ денови, починаа 7. луѓе, седум семејства се завиткани во црно. ДОБРО, што треба да се случи за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Премиера на „Тука сме“ македонска верзија на „Let it be“ – музичка молитва посветена на борбата со КОВИД!

Пред извесно време пишувавме за идејата на Ѓоко Ѓорчев, да се сними песната „Тука сме“, на музика на антологиската „Let it be“ од „Битлси“…но пораката е за нашата денешна ситуација, за животот со корона вирус… Кажано сторено. Песната е снимена, а видеото со „Тука сме“ се појави денес, точно во …

Повеќе »

НАСКОРО НЕШТО НОВО И ОРИГИНАЛНО: Ѓоко и пријателите ја подготвуваат „Тука сме“(“LET IT BЕ“) – како одговор на пандемијата!

Секој ден сме сведоци на разни обработки, пеење на македонските музичари од домашни услови, но се чини дека Ѓоко Ѓорчев и пријателите подготвуваат нешто оригинално... Ѓоко Ѓорчев заедно со Кате од „Соната“, Кате Танева, трио „Џентлмен“, Кристина Палија, Ирена Стевановска, и бендот на Филип Стевановски реши да ја сними композицијата …

Повеќе »

Вечерва „Лица и дела“ со Ѓоко Ѓорчев

Поради пандемијата со корона вирус и невозможноста за снимање нови емисии на „Лица и дела“ на ТВ Сонце вечерва ќе биде репризно емитувано гостувањето на Ѓоко Ѓорчев… Разговорот на Мери Младеноска и Ѓоко Ѓорчев е снимен пред неколку месеци а разговорите беа на разни теми, секако главно за музичката кариера …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоко Ѓорчев од дневната соба овојпат со „I’ll never fall in love again“: Хармонија на љубов и глас!

“Драги пријатели, големиот хит на Том Џонс од мојата дневна соба – само јас, телефонот и Теа!. Седете дома и уживајте во песната на Ѓоле“, напиша Ѓоко Ѓорчев и на сите негови обожаватели но и љубители на беспрекорната интерпретација им овозможи уште едно уживање… Да се испее „I’ll never fall …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоко Ѓорчев од „изолација“ за граѓаните на Македонија: „Торна суриенто“ од дневната соба!

Не треба да поторуваме дека најголема љубов на Ѓоко Ѓорчев е музиката…Тој, едноставно кажано, живее за музиката… Како и повеќето граѓани на Македонија и Ѓоко седи дома и времето, нормално, го минува со музика… Живот за песна! Е, ова стварно не е видено…во дневната соба да си пееш како да …

Повеќе »