Tag Archives: глава

(Рецепт) Како да ја исчистите главата на тушот за да блесне: Направете мешавина од две состојки кои сигурно ги имате дома!

Сода бикарбоната е разноврсна состојка во кујната. Има широка примена, а една од нив е чистење на бањата, поточно „рачката – главата“ на тушот. Главата за туширање често се занемарува при чистење. Сепак, студиите покажуваат дека многу бактерии можат да се акумулираат тука ако не ги чистиме редовно. Сода бикарбоната …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПО ПОВОД ДЕНЕШНИОТ ПРАЗНИК – КАДЕ СЕ НАОЃА ГЛАВАТА НА СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ: Многу земји тврдат дека ја поседуваат, но чудата укажуваат само на една од нив!

Историјата на чесната глава на Свети Јован Крстител и Претеча (имаше три пресврти) не е едноставна и, згора на тоа, не е јасна. Италија, Франција, Сирија, Грција, Ерменија, секоја од овие земји рекле дека тие ја чувале вистинската глава на Јован Крстител. Значењето на Јован Крстител за верниците отсекогаш било …

Повеќе »

Денес е голем и тежок празник – Наоѓање на главата на Свети Јован Крстител:Избегнувајте ги овие работи

Православните верници денеска го одбележуваат денот на првото и второ наоѓање на главата на св. Јован Крстител. Прво (IV) и второ (452) наоѓање на главата на Јован Предтеча Великиот и славен Крстител Јован беше убиен по желба и наговор на злобната Иродијада, жената на царот Ирод. Откако му ја отсекоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПО ПОВОД ДЕНЕШНИОТ ПРАЗНИК – КАДЕ СЕ НАОЃА ГЛАВАТА НА СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ: Многу земји тврдат дека ја поседуваат, но чудата укажуваат само на една од нив!

Историјата на чесната глава на Свети Јован Крстител и Претеча (имаше три пресврти) не е едноставна и, згора на тоа, не е јасна. Италија, Франција, Сирија, Грција, Ерменија, секоја од овие земји рекле дека тие ја чувале вистинската глава на Јован Крстител. Значењето на Јован Крстител за верниците отсекогаш било …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете го фантастичниот гол на Роналдо кој го постигнал од 256 сантиметри висина!

Кристиано Роналдо му помогнал на Јувентус да дојде до три бода во италијанското првенство. Португалскиот фудбалер постигнал гол за победа од 2:1 кај Сампдорија. Италијанците измериле дека при постигнувањето на голот после нафрлувањето на Алекс Сандро, Португалецот скокнал 71. см и дека при ударот кон голот се нашол на висина …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСЛЕ ОВА ВИДЕО ДЕНОТ СИГУРНО ЌЕ ВИ БИДЕ ПОДОБАР: Погледнете ја разиграната игра на едно куче со топка – како да е жонглер или фудбалер!

Ќе ве воодушеви на прво гледање… Ова куче едноставно воодушевува со своите фудбалски вештини. Негова омилена забава е удирањето на топката со глава, но не само тоа. Тој сака да го прави тоа но и салто во воздух. Ама, пресладок е, едноставно неверојатен…

Повеќе »

(ВИДЕО) Поради деформација на главата го викаат „вонземјанин“:„Зборуваат дека не сум од овој свет!“

Маж со тешка деформација на главата очајнички сака пластична операција за да може да се вљуби и основа семејство, пренесува Mirror. Аншу Кумар од Пинџаба, Индија, поради неговата чудно изобличена глава го викаат „вонземјанин“, а наводно лекарите не успеале да дијгностицираат за какво пореметување станува збор. Поради својата мистериозна состојба …

Повеќе »

(ВИДЕО) Момче од Пакистан ја врти главата за 180 степени

Момчето со неверојатна и малку морничава вештина може да гледа назад без да го ротира телото. Мохамед Самеер од пакистанскиот град Карачи влегол, неодамна, во центарот на вниманието со огромната флексибилност – 14.годишното момче може да ја заврти главата 180 степени со помош на рацете за да гледа токму зад …

Повеќе »