Tag Archives: гладни

(ВИДЕО) НЕ ТЕПАА ДО КРВ: Јадевме ЕДНАШ ДНЕВНО и се капевме ЕДНАШ ГОДИШНО: Родителите ги малтретирале децата додека една ќерка не побегнала

Џордан Турпин е една од тринаесетте браќа и сестри кои побегнале од куќата на ужасите каде нивните родители Дејвид и Луиз Турпин ги држеле затворени во нехумани услови. Од неухрането девојче кое едвај можело да состави реченица поради недостиг на образование, таа со својата храброст стана инспирација и ѕвезда на …

Повеќе »

Зошто сме ЛУТИ И РАЗДРАЗЛИВИ КОГА СМЕ ГЛАДНИ: Шест причини влијаат на оваа појава!

Веројатно сте забележале дека луѓето стануваат прилично раздразливи кога се чувствуваат гладни Во моментите кога почнуваме да чувствуваме глад, стануваме лути и бесни. Зошто е тоа така? 1. Телото чека награда Кога јадеме, се активира центарот во мозокот кој е одговорен за награди, ослободувајќи супстанции познати како опиоиди, а потоа …

Повеќе »

ЗОШТО ЈАДЕМЕ А НЕ СМЕ ГЛАДНИ? Стручњак дава ТРИ фантастични совети!

Сити сме а јадеме? Зошто храната е наша удобност и задоволство? Во храната наоѓаме засолниште од негативните емоции и проблеми, „лечиме“ тага, разочарувања, го смируваме гневот и бесот, славиме успеси, „компензираме“ и многу други состојби. Она што го јадеме и начинот на кој тоа го правиме, всушност открива кои сме. …

Повеќе »

Зголемување на телесната тежина, губење на енергијата, депресија: Експертите објаснуваат зошто не треба да одите на спиење со „празен стомак“

Има многу повеќе негативни отколку позитивни страни ако останете гладни. Иако народот е запознат со реченицата во која се советува „вечерата да му се даде на непријателот“, во пракса тоа не се покажало како најпаметна одлука. Имено, кога сте гладни, тоа може да има негативно влијание врз нормалното функционирање, учењето …

Повеќе »

(ФОТО) ДУША ОД ЧОВЕК – Џон Бон Џови е човек со големо срце: Еве како секој ден им помага на луѓето!

Негова цел е да се прекине ланецот на сиромаштија… Џон Бон Џови е популарен пејач, глумец, политички активист и голем хуманитарец. Неодамна отворил два ресторани во кои луѓето кои се гладни, а немаат пари, можат да добијат бесплатен оброк. „Сите се добредојдени на нашата маса“ „Soul Kitchen“ е името на …

Повеќе »

Вакви херои ни требаат: Човек кој се бори со гладот и сиромаштијата во Македонија и помага на медицински работници, полицајци…

На страницата „Херои на 2020.“ на Фејсбук, Јасна Милкиќ го предлага отец Оливер Петровски а тоа го образложува на многу едноставен, но длабок, начин: СУПЕРХЕРОЈ за мене е Отец Oliver Petrovski Човек кој и пред пандемијата се бори со гладот и сиромаштијата во Македонија. Кој се грижи за медицинскиот персонал …

Повеќе »

(ФОТО) Жена останала без нокти после педикир со рипчиња!

Ноктите на една млада жена почнале да се одделуваат од прстите и докторот и’ ја открил причината – педикир направен од риба или т.н. риба SPA, според извештајот објавен во вторникот во JAMA Dermatology, пренесува Си-Ен-Ен. Шест месеци порано, младата жена била на таквата процедура – направена од малечката риба …

Повеќе »