Tag Archives: германија

Трет случај во светот, прв во Германија: Умрел после второто заразување со корона

Во Германија е забележан првиот смртен случај по втората инфекција со коронавирус, што е прв случај од ваков вид во таа земја, а трет во светот. Починатиот по прв пат се заразил со корона во април минатата година, а по втор пат во декември. Не ја преживеал втората инфекција Починатиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГРАДОВИТЕ ШИРУМ ЕВРОПА ПОБЕЛЕА: Жителите уживаат во зимската идила пред полицискиот час!

Додека многу европски градови ги продолжија блокадите поради ширењето на коронавирусот, доаѓањето на снегот е добредојдено како одвлекување на вниманието и зимска бајка за жителите, особено за оние кои навистина не се навикнати на зимското време. Вистинска зимска идила владее во Франција, каде метеоролозите предупредуваат на обилните снежни врнежи веќе …

Повеќе »

Дали е на повидок пресвртница на пандемијата на коронавиусот?

Европската агенција за лекови се очекува во понеделник да ја одобри вакцината „Бионтек-Фајзер“. Во Германија, вакцинацијата ќе започне во недела, на 27. декември. Забрзано е и одобрувањето на вакцината од страна на американската компанија Модерна. Тоа треба да значи дека имаме подобри денови пред нас. Овој петок, Институтот Роберт Кох …

Повеќе »

(ФОТО) Претставуваме – Илина Соколовска е македонско девојче, но шампионка на Германија

Сонот на секој спортист, па и на Илина е успех и само успех. Но најголем сон и е да ја однесе Македонија на Олимпијада, кој ако продолжи со трофеите, како и до сега, секако дека ќе и се оствари. Иако таа се натпреварува за Германија, сепак, засега го има само …

Повеќе »

(ВИДЕО) Има ли појак? Голф извлекол автобус кој се заглавил во снегот!

Еве како се создаваат митови … Видеото, кое особено ќе ги воодушеви љубителите на Фолксваген Голф, е направено во Германија, во околината на Штутгарт.ја помине нагорнината покриена со снег, но го спасил семоќниот Голф 3. Дизелашот на погонот на сите тркала со 90 коњски сили се покажале успешни, а сè …

Повеќе »

(ФОТО) Германија: Евакуација поради бомба од половина тон од Втората светска војна

Скоро 13.000 жители на луксузната населба во Франкфурт биле евакуирани поради бомба тешка 500 килограми, останата од Втората светска војна. Илјадници жители на ексклузивната област Галус во германскиот финансиски центар, во Франкфурт, биле евакуирани од своите домови пред деминирање и отстранување на половина тон британска бомба од Втората светска војна. …

Повеќе »

Работа од соништата: За 30. дена лежење плаќаат 11.000 евра

Во Германија се нуви невообичаена и многу добро платена работа. Воздухопловниот центар (ДЛР) во Келн бара дванаесет мажи и дванаесет жени за истражувањето, кое трае 60 дена, пренесува Бизлајф. Од тие 60 дена, 30 одмараат во кревет, а надоместокот е 11.000 евра. „Но, тоа не се нужно лесни пари. Не …

Повеќе »

ГЕРМАНИЈА ГИ ПРОДОЛЖУВА СТРОГИТЕ МЕРКИ ДО 10. ЈАНУАРИ: Не работат кафулиња, теретани, ограничени контакти!

Германската канцеларка Ангела Меркел и федералните лидери одлучиле да ги продолжат ограничувањата наметнати поради пандемијата до 10. јануари. Меркел рекла дека Германија е сè уште далеку од својата цел, а тоа е да го намали бројот на заразени на 100.000 жители на 50. Во Германија во моментов се во сила …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТОЈ ЛУД СВЕТ – Германија во шок: Со џип на пешачка патека газел луѓе – загинале најмалку четири лица од кои и едно дете

Откако автомобил налетал на пеќаци, на пешачки премин, во германскиот град Трир, две лица загинале. Точниот број на повредени не е познат, иако градоначалникот на тој град изјавил дека најмалку 15 лица се повредени. „Црниот џип со марка Ровер дивееше низ пешачката зона со брзина од 70 километри на час, …

Повеќе »