Tag Archives: германија

ГЕРМАНСКАТА КОМИСИЈА ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ПРЕДЛОЖИЛА: Наместо втора доза на АстраЗенека на помладите од 60. години да им се дава mRNK вакцина

Германската комисија за вакцинација, позната како СТИКО, им препорачала на луѓето на возраст под 60. години, кои ја примиле првата доза на вакцина за коронавирус на Астразенека, да добијат „друг производ“ како втора доза. Во ажурираната препорака на својата веб-страница, СТИКО навел дека нема научни докази за безбедноста на мешаната …

Повеќе »

(ФОТО) Вернер по синоќешното неверојатно промашување доби македонска лична карта

МАКЕДОНИЈА синоќа во Дуизбург ја победи селекцијата на Германија со 2: 1, во рамките на 3. коло од групата Ј на квалификациите за СП. Македонците поведоа во 45. минута со голот на Пандев, домаќините израмнија во 63. гол на Гундоган од пенал, а победата за гостите ја донесе Елиф Елмас …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонските фудбалери со песна ја прославија победата против Германија!

Македонските фудбалери под извонредното водство на Игор Ангеловски во гости ја совладаа Германија со 2:1…Тоа беше натпревар во кој уживаа сите љубители на фудбалот без оглед од која земја се… Дури и коментаторот на Спорт клуб на моменти не можеше а да не ги прокоментира сите неправди кои судиите им …

Повеќе »

(ФОТО) Пандев повторно испиша историја: Тој е најстар фудбалер кој ѝ дал гол на Германија

Сега Пандев во Дуизбург ја шокираше Германија во судиското надополнување во првиот дел, за Германија да го запамети добро нашиот капитен, пишува порталот. Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, кој е рекордер по број на настапи и голови за нашата национална селекција, синоќа уште еднаш влезе во историјата и …

Повеќе »

Игор Ангеловски: „Не сме свесни што направивме, вие сте моите херои – Овие момци уште еднаш ја направија Македонија горда!“

„Никогаш не сме победиле репрезентација со толку титули. Среќен сум што работам со такви фудбалери, честитки до нив…“ Фудбалската репрезентација на Македонија забележа голем триумф на гости кај Германија а по натпреварот, селекторот Игор Ангеловски не го криеше задоволството и им честита на играчите за големиот подвиг на гостински терен. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КАКВА НОЌ ДА СЕ БИДЕ МАКЕДОНЕЦ: Македонските фудбалери ја победија Германија и ни подарија најголема радост!

Фудбалската репрезентација на Македонија изигра неверојатно на гостувањето против Германија. Македонија победи со резултат од 2:1 и освои огромни бодови во квалификациите за СП 2022. Првиот гол го даде Горан Пандев, а вториот Елиф Елмас. Судијата беше гение – виде пенал каде што го нема за да Германија изедначи од …

Повеќе »

ИСКУСТВАТА СО АСТРАЗЕНЕКА ВО ГЕРМАНИЈА директно од др. Горан Трајковски: „Досега 2,7 милиони Германци се вакцинирани со најмалку една доза!“ – во иднина ќе се вакцинираат постари од 60.години!

Доктор Горан Трајковски е специјализант по интерна медицина во Баварија/Германија, конкретно вработен на интензивна нега, ургентен центар, оддел за кардиологија, гастроентерологија, но работи со болести од целата интерна медицина. Еве што напиша за состојбата со АстраЗенека и случаите на тромбоза во Германија, по инјектирањето на оваа контра ковид вакцина: „Важи …

Повеќе »

Берлин нема да ја користи АстраЗенека за жени помлади од 60. години

Берлин ја прекинува употребата на вакцините за коронавирус на АстраЗенека за жени на возраст под 60. години, изјави во вторникот здравствената сенаторка Дилек Калаичи. Таа посочила дека сака да почека на сет препораки од регулаторот по извештајот за несаканите ефекти на вакцината, пренесува Дојче веле. Претходно, државните болници во Берлин …

Повеќе »

Шефот на BioNTech: „Третиот бран на пандемијата ќе трае подолго од првите два!“

Секоја индивидуа може да придонесе што е можно поуспешно да се истурка третиот бран Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денес им додели награди на сопствениците на BioNTech, Озлем Туречи и Угуру Сахин. Патем, тој повикал на поголема хармонија и одлучност во борбата против пандемијата, а Сахин предупредил дека борбата против мутираните …

Повеќе »