Tag Archives: германија

(ВИДЕО) Новинарка на германски РТЛ се мачкала со кал и лажела дека му помага на градот после поплавите – Добила неочекувана казна!

Новинарка од германската РТЛ добила отказ откако известила за подрачјето погодено од поплавите. Имено, Сузана Охлен (39) се намачкала со кал пред да се вклучи во програмата и рекла дека помогнала во чистење на градот Бад Мунстерајфел, кој беше сериозно оштетен во поплавите што однесоа 128 животи во Германија. Hier …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поплава во Германија уништила многу нови „Ауди“ автомобили

Како последица од катастрофалните поплави што деновиве погодија делови од Германија, Белгија и други земји беа погодени и далони за продажба на автомобили. Водената буица однесе повеќе од 200 животи во регионот, а стотици луѓе се водат како исчезнати. Предизвиканата материјална штета се проценува на милијарди евра, а биле поплавени …

Повеќе »

СТАРИЦА (96) ПРЕД СУД ЗА МАЛОЛЕТНИЦИ – РАБОТЕЛА ВО ЛОГОРОТ ШТУТХОВ: Обвинета е за нацистички злосторства – како млада девојка помогнала во убиството на повеќе од 11.000 луѓе

96-годишна жена обвинета за нацистички злосторства за време на Втората светска војна ќе се појави пред судот за малолетници во септември, бидејќи за време на злосторството имала 18. години. Ирмгард Фурчнер е обвинета за помагање во убиството на 11.430 затвореници во концентрациониот логор Штутхов за време на Втората светска војна, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нови големи поплави во Германија и Австрија, поројот носел автомобили

ИСКЛУЧИТЕЛНО обилните дождови, кои паднаа повеќе од 100 литри на метар квадратен, предизвикаа поплави вчера во германската провинција Саској, на истокот од земјата. Поплавите ја погодија популарната туристичка област позната како Саска Швајцарија, ридско подрачје долж долината Елба кај Дрезден. Окружната администрација во текот на вечерта објави дека повеќе градови …

Повеќе »

(ВИДЕО) Повеќе од 150 мртви во поплавите низ цела Европа. Стотици се водат за исчезнати

Бројот на жртви од поплавите на западот на Германија продолжува да расте – забележани се повеќе од 130 жртви откако полицијата објави 90 смртни случаи во областа Ахрвајлер во саботата. Според податоците објавени во саботата, вкупно 133 лица загинале во западните региони на Германија, додека во регионот на Северна Рајна-Вестфалија, …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕШТАНИТЕ СКОКНАЛЕ ВО ВОДАТА ЗА ДА СПАСАТ ПОЖАРНИКАР ОД БУИЦАТА: Драматична снимка од Германија која ја погодија незапамтени поплави

Последните денови Германија беше погодена од невидени поплави предизвикани од обилни дождови. Фотографиите и видеата кои го обиколуваат светот покажуваат уништени куќи, поплавени патишта и за жал, однесени се повеќе од 100 животи, а за 1300 се смета дека се исчезнати. Во опасност се и службите за итни случаи, кои …

Повеќе »

Германија – На забава се инфицирале 25. млади: Меѓу нив имало и вакцинирани лица кои добиле делта сој

Се сомнева дека короната ја добиле од најмалку двајца заразени гости. Ова жариште досега донесе вкупно 34. инфекции, изјавил надлежниот покраински секретар Кнут Билер за весникот „Бадише Нојесте Нахричен“. Шестмина целосно вакцинирани лица биле позитивни на делта Инфицираните досега имале типични симптоми на корона и никој од пациентите досега немал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака изгледа кога некој ќе „пролета“ покрај вас со 332 км/час

ВИДЕО-то е снимено на делот од германскиот автопат каде нема ограничување на брзината. Ловот со максимална брзина од германските автопати најчесто се забележува во POV стил, од перспектива на возачот, А сега имаме можност да ја согледаме ситуацијата од сосема поинаков агол. Имено, видеото носи поглед на автомобил со голема …

Повеќе »

Германија складира вакцини за идни пандемии

Германија планира да им плати на производителите на вакцини против ковид-19 годишен надоместок за резервирање на вакцините, со цел да создаде резервен капацитет од 600-700 милиони дози годишно, во обид да се „справат“ со идните пандемии, рекол денес германскиот министер за здравство Јенс Спан. Според него, владата во Берлин планира …

Повеќе »