Tag Archives: германија

(ВИДЕО) Како изгледа кога Bugatti Chiron вози 400. на час на автопатот

Застрашувачки е што мерењето завршува дури на 414 km/ч. Bugatti Chiron е полн со модерна технологија, но во исто време останува верен на конвенционалните решенија за погонскиот систем. Тој е еден од последните претставници на старата гарда, која полека им го отстапува местото на електричните наследници. Во срцето на овој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е првиот автомобил кој може да се вози самостојно без влијание на возачот

ИДЕЈАТА да возите автомобил додека го читате весникот како возач сега е возможна, сосема безбедна и што е најважно легална. Но само во Мерцедес.И тоа на еден модел. Погодувате, ова е S-Class, чиј систем за автономно управување е одобрен од Германската канцеларија за моторни возила (KBA) за употреба на германските …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГОТ ЈА „ОКОВАЛ“ ЕВРОПА: Се забелело во Швајцарија, Италија и Германија, невремето донесе студен фронт

ДЕЛОВИ од Европа се под снежна покривка, а најголеми врнежи се забележани во Австрија, Швајцарија, Италија и Германија. Силен снег вчера почна да паѓа во некои делови на Австрија, а особено бил забележлив во Јужен Тирол, односно на алпските премини Бренер и Ресија, кои ги поврзуваат австриските и италијанските Алпи. …

Повеќе »

(ФОТО) Поранешен авганистански министер сега во Германија работи како доставувач

САЈЕД САДАТ бил министер за комуникации во авганистанската влада пред да се пресели во Германија минатиот септември во потрага по подобра иднина. Сега е доставувач во Лајпциг. Тој признава дека некои негови блиски луѓе го критикувале дека земал таква работа откако работел во владата две години. Но, за него, вели …

Повеќе »

(ФОТО) Бебето родено на евакуацискиот лет од Авганистан добило име според американскиот авион

Бебето родено на американски воен лет за време на мисијата за евакуација од Авганистан беше именувано по тој авион. Девојчето е родено во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија и го добило името Reach по позивниот знак на леталото, рекол командантот на американските сили за Европа, Тод Волтерс, на брифингот …

Повеќе »

МОРБИДНО – Малечкиот Марк го извлекле од болница и го дале на чување на ПЕДОФИЛ: „Најлошо беше кога ќе одев да си легнам…“

Викањето и тепањето биле дел од нивната секојдневна рутина… Пред неколку децении, тие се бореа да го преживеат секој ден – сега треба да се мотивираат да живеат. Двајца Германци биле сместени во згрижувачко семејство кај познат педофил во Берлин, и ова се нивните срцепарателни признанија. Минатата година, извештајот на …

Повеќе »

(ФОТО) Авганистанката се породила во воен авион по слетувањето во американска база во Германија

Првите летови за евакуација од Кабул до американската база Рамштајн во Германија започнаа во петокот доцна навечер, а таму веќе пристигнаа повеќе од 2.000 бегалци. Авганистанка се породила во авион Американската војска објави на Твитер дека бремена жена од Аванистан, која била во транспортен авион, се породила веднаш по слетувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поради кавга околу платата работник седнал во багер и урнал половина зграда

Наводниот спор за платите во југозападна Германија брзо прераснала во бизарна деструктивна кампања. Незадоволен градежен работник, познат само како Матија П, влегол во багерот и демолирал добар дел од фасадата на новоизградената зграда. Прозорците биле испукани, балконите срушени а делови од фасадата паднале од новоизградената зграда во градот Блумберг, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Германците одлучиле да ги климатизираат патиштата – откриле и зошто!

Германците работат на технологија што треба да обезбеди патишта без дупки. Сите знаеме дека поради температурни промени патиштата пукаат во лето. Во зима, тие се лизгави, а солта и плуговите не помагаат да се зачува површината. Појавата на пукнатини и дупки влијае на издржливоста на патиштата, но и на безбедноста …

Повеќе »