Tag Archives: германија

(ВИДЕО) Торнадо опустоши делови од Германија: Околу 50 повредени, неколку загинати

Повеќе од 50. луѓе се повредени, меѓу кои десет сериозно во Падерборн, во западна Германија, каде што ечеше „торнадо“, изјавил портпаролот на полицијата. Според досега познатите информации, загинале неколку лица, а за три лица е потврдено. Торнадото предизвикало значителна материјална штета и на градот во покраината Северна Рајна Вестфалија, која …

Повеќе »

Telekom Electronic Beats ви претставува: Една вечер со Били Ајлиш во живо во Германија

Telekom Electronic Beats повторно ќе се поврзе со добитничката на Греми и Оскар, Били Ајлиш во салата Телеком форум во Бон, Германија на 1 јуни 2022 година Telekom Electronic Beats, заедно со добитничката на Греми и Оскар, Били Ајлиш, повторно ќе се поврзе со публиката во салата Телеком форум во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Автобус за јавен превоз исчезнал во пламенот

ИАКО многумина најпрво мислеле дека се работи за возило на електричен погон, тоа е автобус напојуван од алтернативни горива. Во Италија, многу возила се напојуваат со гас и компримиран природен гас. Изведбите на CNG на некои модели на автомобили доаѓаат со фабрички инсталирана инсталација за користење на ова евтино гориво. …

Повеќе »

(ФОТО) Во Германија, ги повикуваат возачите да штедат: „Намалете ја брзината и возете помалку!“

ГЕРМАНИЈА е една од најзависните европски земји од руската енергија, а работите станаа уште покомплицирани откако таа одлучи да се откаже од нуклеарната енергија. Во Германија, се добро свесни за нивната енергетска ранливост и во моментов работат на превенција со цел да се справат со предизвиците што е можно посилно. …

Повеќе »

Гледањето во голи гради им го продолжува животот на мажите, тврдат научниците

На крајот од истражувањето, научниците заклучиле дека секојдневното гледање на женските гради го намалува крвниот притисок кај мажите и ја намалува можноста за срцеви заболувања. Само десет минути гледање во градите на надарената жена е исто толку ефикасно како и 30. минути аеробик, тврди геронтологот др. Карен Ведерби. Истражување за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Симон Трпчески продолжува да ја освојува Европа!

Македонскиот пијанист со светска кариера деновиве имаше два настапи во Германија. Со Дуисбуршката филхармонија под раководство на диригентот Алфеш Шауман го изведе концертот за пијано 2 од Шостаковиќ, и повторно доживеа овации. Скромниот Трпчески на својата страна на Фејсбук постави кусо видео од крајот на концертот и овацииите од публиката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Природа, зеленило и мир: Романтична германска Венеција

Покрај овој дел од реката има една сосема неверојатна и нераскажана приказна за една скриена и бајковита шума која на најубав начин ги изненадува сите посетители. Спривалд е село сместено во срцето на природата обликувано од една река, поради што е често се вели дека Спри е најверојатно и најубавата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чешки бизнисмен возел Bugatti Chiron на автопат со брзина од 417 км/ч!

Чешкиот милијардер Радим Пасер повторно е во центарот на вниманието откако го собори сопствениот брзински рекорд додека се возел со својот Bugatti Chiron на автопатот во Германија. Во 2015. година, Пасер постигнал брзина од 405 km/h зад воланот на Bugatti Veyron, а во јули минатата година се вратил на германскиот …

Повеќе »

(ФОТО) Велосипедите пред автомобилите? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак, возачите не се задоволни!

Тоа е знак кој забранува претекнување на велосипедисти и мотоциклисти. Овој сообраќаен знак неодамна беше поставен во Штутгарт, на улица која има и посебна лента за велосипедисти и мотоциклисти одвоени со испрекината линија. Бидејќи конфигурацијата на коловозот поради недостаток на широчина на некои места не дозволува нормално поминување на автомобили …

Повеќе »