Tag Archives: германија

(ВИДЕО) Германски навивачи честитале со „Излези момче“

Натпреварот, од последното коло на третата група, помеѓу Македонија и Германија го следеа голем број навивачи. Секако, побројна и погласна, а на крајот и посреќна беше македонската фаланга. Но, колку се’ било во духот на спортот и ферплејот кажува видеото од двајца германски навивачи кои на својот мобилен снимиле една …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дрскост за атракција против европскиот првак: Цепелинот на Лазаров и Георгиевски

Потегот на Кире Лазаров и Гоце Георгиевски кога на нивен начин со цепелин постигнаа гол само покажа колку нашите момци се сигурни и храбри. Но, и дрски – во натпреварот кој многу им значеше тие си поиграа со противникот. Aтракција со цепелин во која учестуваа Кире Лазаров и Гоце Георгиевски …

Повеќе »

(ФОТО) Сигурно знаете: Македонија избори реми со европскиот првак и како прва во групата пренесува три поени во Вараждин

Во последното коло од групата Ц, нашите најдобри ракометари ремизираа 25:25 (11:12) со актуелниот европски првак Германија и со три бода одат во следната фаза. Македонските ракометари добро го започнаа натпреварот, играјќи со тактика во напад 7 наспрема 6, што се покажа успешно, а нашите ракометари успеаја да постигнат резултатска …

Повеќе »

Раул Гонзалес има посебна молба до играчите за да се дојде до посакуваниот резултат

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес на денешната прес-конференција ги искажа очекувањата за претстојниот дуел со Германија во рамките на 3.коло од Ц-групата на Европското првенство во Хрватска. „Победивме квалитетни ривали Словенија и Црна Гора. Задоволен и среќен сум што двата дуела ги решивме во последните минути. Сега за сега сите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нердлинген: Град изграден од дијаманти

Германскиот град Нердлинген, во Баварија, за првпат се споменува во деветтиот век, и е изграден во кратер на вулкан широк 26. километри. Но, кратерот крие блескава тајна поврзана со изградбата на градот. Жителите на Нердлинген со генерации користеле камен од околината на кратерот за изградба на своите куќи, и притоа …

Повеќе »

(ФОТО) Германија пушти во промет „паметно“ урбано возило без возач

Оператори и компании од неколку американски, азиски и европски градови го истражуваат големиот потенцијал на возилата без возачи за јавен превоз. Париз, Лион, Лас Вегас и Дубаи веќе имаат такви возила, но во помали размери. Германската железница „Дојче Бан” го претстави своето прво комбе без возач – „паметно” урбано возило, …

Повеќе »