Tag Archives: германија

(ВИДЕО) МЕРКЕЛ ГО ОБЈАСНИЛА ШИРЕЊЕТО НА ВИРУСОТ И ГО ВООДУШЕВИЛА СВЕТОТ: Од оваа снимка се вжештиле и социјалните мрежи – БРАВО за канцеларката!

Говорот на германската канцеларка Ангела Меркел објаснувајќи за минута и половина како се шири вирусот корона и колку е опасно нагло ублажување на рестриктивните мерки, го распамети светот. Пред сите, Американците кои се спротивставуваат на политиките на Доналд Трамп. Откако нејзиниот говор беше преведен на англиски јазик, војска од луѓе …

Повеќе »

Голена победа на германските доктори над корона вирусот: Успеале да го намалат „Р“ факторот!

Спред проценките на РКИ, во Германија околу 81.000 лица ја преболеле инфекцијата. Во Германија, стапката на т.н. фактор на репродукција на вирусот опаднала на 0,7, со што е постигната големата цел на германската влада бидејќи тоа значи дека секое инфицирано лице сега статистички може да зарази помалку од едно лице. …

Повеќе »

ОВИЕ 4. ЗЕМЈИ УСПЕАЛЕ ДА ЈА СМИРАТ КОРОНА! 12. лекции кои цел свет може да ги научи од нив…ЕВЕ КАКО СЕ ПОБЕДУВА ВИРУСОТ

Новиот корона вирус, како домино, ги затвора земјите, една по една… Фокусот сега е на израмнување на кривата или забавување на ширењето на вирусот, за да се спречат понатамошни смртни случаи,пишува Си-Ен-Ен. И’ додека светот ублажува некои од мерките за затворање, сепак има лекции што треба да се научат од …

Повеќе »

„Сите зборуваат за ‘германското чудо’, а молчат за ‘руското’:Доктор објаснил како Русија се бори со корона

Може да се покаже дека рускиот здравствен систем, бидејќи не се фокусирал на примарната амбулантна нега, туку на болниците, подобро ое прилагоден на екстремните услови… Може да се покаже дека рускиот здравствен систем не е насочен кон примарната амбулантна нега, туку на болниците, подобро прилагодени на екстремните услови, тврди рускиот …

Повеќе »

(ФОТО) ВО ОВА ГЕРМАНСКО СЕЛО НЕМА КОРОНА: Веруваат дека ги штити заветот стар 400. години за одржувањето на претставата за животот, смртта и воскресението на Исус Христос!

Германското село Оберамерга, во кое е сместен Центарот за обука на НАТО, еден од најголемите во светот, нема случаи на коронавирус, а локалното население верува дека нив од епидемијата ги чува „завет“ стар 400 години. Жителите на Оберамерга веруваат дека тие се заштитени од болеста со завет што го дале …

Повеќе »

ЗОШТО ГЕРМАНИЈА ИМА ТОЛКУ МАЛА СТАПКА НА СМРТНОСТ ОД КОРОНА: Докторите откриле што и како прават за да го спречат ширењето!

Германија, најдобро од сите европски земји, се справува со вирусот Пандемијата силно ја зафати Германија, заразени се над 92.000 луѓе, но бројот на починати досега е неверојатно низок во споредба со многу други земји. Еве ги најверојатните причини. Лекарите опремени со заштитна опрема, што луѓето ја нарекуваат „Хајлдеберг Такси Корона“, …

Повеќе »

БРАВО – Германија одвои 50. милијарди евра помош за уметниците и лицата кои работата во културата: И’ ги остави другите земји да се срамат!

„Уметниците не се само неопходни, туку и витални, особено сега“, вели министерот за култура во земјата. Германската федерална влада излегува со пакетот за помош за креативните и културни сектори во земјата. Зачудувачката поддршка од 50 милијарди евра се појави за помалку од две недели откако Германија првпат го даде ветувањето …

Повеќе »

(ФОТО) Канцеларката плаќала со картичка: Меркел во супермаркет без придружба и заштитна маска

Во Германија се забележани вкупно 24.922 заразени од корона вирусот Германската канцеларка Ангела Меркел била забележана како купува, во Берлин. Околу 17. часот дошла во супермаркетот „Hit Ullrich“. Прво ги посетиле полиците со зеленчук а потоа и со слатки, пишува Bild.de. Во својата количка Меркел ставила неколку производи меѓу кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДИРЕКТНО – ГЕРМАНСКАТА ТЕЛЕВИЗИЈА СЕ ОБЈАСНИЛА: Ќе има повеќе од 1. милион заболени но еве зошто и основните мерки на заштита прават чуда!

„Повеќе не станува збор за да се спречат луѓето да стапат во контакт со вирусот. Ова е пандемија и не може да се спречи“, соопшти германската телевизиска станица. „Експертите проценуваат дека најмалку 2/3 од луѓето во Германија ќе дојдат во контакт со вирусот и ќе се разболат. 80 проценти лесно …

Повеќе »