Tag Archives: германија

(ВИДЕО) СРАМОТА – ГЕРМАНСКИОТ ФЛОЈД Е МАЛОЛЕТЕН: Отворена истрага после скандалозната снимка од апсење на тинејџер во Дизелдорф!

Во Германија откако се појавија снимки на кои се гледа како полицаец приведувајќи малолетно лице му клекнува на вратот, потсетувајќи на убиството на црниот Џорџ Флојд, што предизвика масовни протести против полициската бруталност во САД, е отворена истрага. На видеото, кое се појави на социјалните медиуми, се прикажани двајца полицајци …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕШКО Е ДА СЕ ЗАМИСЛИ ВО ГЕРМАНИЈА НЕШТО ДА НЕ ОДИ СПОРЕД ПЛАНОТ – Во овој град владеат проклетство и мистерија: Тлото се крева а зградите пукаат!

Штауфен е град во германската држава Баден-Виртемберг, познат по својот замок на врвот на еден рид преполн со лозја, во себе чува мистерија. На периферијата на Германија, на границата со Франција лежи овој живописен град, од каде туристите не се враќаат без барем едно шише локално вино. Познат по своите …

Повеќе »

КОРОНАТА БУКТИ ВО ЕВРОПА: Се појавуваат нови жаришта, државите повторно воведуваат мерки! Кој не ги почитува правилата ќе биде казнет!

Во некои европски земји, коронавирусот повторно се рашири, а додека Шпанија се бори со зголемување на бројот на нови случаи, во другите европски земји се појавуваат нови жаришта, поради што се возобновуваат повторно мерките, за што се предвидени строги казни. Германија Во германската држава Баварија, цела фарма со 500. луѓе …

Повеќе »

(ВИДЕО) АВИОН УДРИЛ ВО ЗГРАДА: Во несреќата во Германија повредено и дете!

Мал авион спаднал во куќа во западниот дел на Германија, а во несреќата загинале три лица, објави полицијата. Полицијата на сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија изјавила дека авионот паднал на покривот на куќата во Весел, што довело до пожар. #Germany #Wesel #NRW #plane #crash In Wesel in North Rhine-Westphalia, an ultralight …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Се откажала од глумата: Мерјем Узерли има нова професија!

Турската актерка Мерјем Узерли, која стана позната по улогата на Хурем во мега популарната серија „Сулејман Величествениот“, ги изненади фановите со нејзината нова животна одлука. Имено, актерката моментално живее со својата ќерка во Берлин и одлучила да започне нов бизнис. View this post on Instagram 🌳 🍟 🧃 ☀️ 💕 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГЕРМАНСКИТЕ ПЛАЖИ НА БАЛТИЧКОТО МОРЕ ПРЕПОЛНИ СО ТУРИСТИ:Побрзале да се „разладат“ и покрај предупредувањата на Ангела Меркел за корона вирусот

Поедини германски плажи на Балтичкото Море биле толку полни во текот на викендот што никој веќе не можел да влезе, пишува Дојче веле. Како што се наведува, местата на морето бележат наплив на туристи, кои решиле да го поминат годишниот одмор во татковината. Сончевиот викенд се совпаднал со почетокот на …

Повеќе »

Продажбата на автомобили во Германија, во мај, паднала за 51,5 отсто

Најголем пад на продажбата во Германија во мај забележале БМВ и СЕАТ… Автомобилската индустрија се бори да ја преживее кризата. Во Германија продажбата на нови автомобили се намалилаза 51,5 проценти во мај во однос на истиот месец лани. Автомобилската индустрија се бори да ја преживее кризата предизвикана од пандемијата на …

Повеќе »

ШОК ВО ГЕРМАНИЈА – НОВО ЖАРИШТЕ НА КОРОНА: Околу 7.000 луѓе мораат во карантин, затворни градинки и училишта – Се сомнева на донесен вирус после празниците!

Со најмалку 657 заразени, најголемата германска фабрика за колење и свинско месо „Тенис“ станала ново жариште на корона. Производството било привремено прекинато, а сите училишта и градинки во округот Гиттерлох, каде што се наоѓаат погоните, се затворени. Треба да бидат ставени во карантин околу 7.000 луѓе. Компанијата „Тенис“ објавила дека …

Повеќе »

ГОЛЕМ НАПРЕДОК – Германска вакцина против корона: Животните добиле имунолошка реакција

Германската компанија CureVac соопштила дека нејзината експериментална вакцина против новиот сој на коронавирус предизвикала имунолошки одговор кај животните на кои им се администрирала помала доза. Компанијата објавила дека има намера, во јуни, да започне испитувања со луѓе и дека сегашните резултати покажуваат дека нивниот „кандидат за вакцини може да предизвика …

Повеќе »