Tag Archives: галерија

Самостојна изложба на Мирослав Масин во галеријата „Ел Греко“

Најновиот проект на Галеријата „Ел Греко“, е самостојната изложба на Мирослав Масин која ќе се отвори на 26 ноември во 13.00 часот.Мирослав Масин уметничката кариера ја започнува повлијаен од експресионизмот на Петар Мазев, а под менторство на Димитар Кондовски, Родољуб Анастасов и Душан Перчинков, за кои иако различни во пристапот, …

Повеќе »

Вечерва, 30 јуни 2022 во 20 ч., во галеријата ОСТЕН – Изложба на карикатури и перформанс на Лука ЛАГАТОР – „Сизифов пат “

Вечерва, 30 јуни 2022 во 20 ч. во галерија ОСТЕН ќе биде отворена изложба на кариактури на познатиот карикатурист од Црна Гора – Лука Лагатор. Насловот на изложбата е „Сизифов пат” и ќе биде отворена со перформанс од карикатуристот. На изложбата ќе бидат изложени 30 карикатури од Лагатор од неговиот …

Повеќе »

SLOWSCAPES: Изложба на „Slow fashion“ – брзата мода во Галерија „Акантус“

„Slow fashion“ e алтернатива на брзата мода и се заснова на принципи како добар квалитет, чиста средина и фер однос кон клиентите и работниците. Предизвикот да се најдат македонски брендови што припаѓаат на движењето „slow fashion“ беше лична цел на кураторот Драган Христов кој стои зад македонскиот моден бренд Лудус. …

Повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) Бремената Ева Лонгорија во прегратка на сопругот

Познатата глумица е веќе неколку месеци бремена,а веста ја потврдил и нејзиниот гласноговорник. Таа со сопругот Хозе Бастон чека син. Бившата „домаќинка“ и нејзиниот сопруг Хозе Бастон се пресреќни поради нејзината бременост. Така Ева во 43. година првпат ќе стане мајка. Двојката е заедно од 2013. година. Во 2015. во …

Повеќе »