Tag Archives: фудбал

На девојката, по повод Еуро, и врачил договор: „Нема пораки, јавување само во итни случаи!“

Џорџа Холмс од Велика Британија на ТикТок го покажала договорот што и го врачило момчето Џол по повод Европското првенство во фудбал на ТикТок. „Нема шанси да сум единствената која добила писмо од момчето во пресрет на Европското првенство во фудбал“, напишала таа. Воведени се нови услови, додала. „Ја пишувам …

Повеќе »

КАРДИО-ХИРУРГ ОБЈАСНИЛ: Еве што е целта на апаратот што ќе му го спаси животот на Ериксен и што повеќе фудбалерот нема да може да прави!

Имплантираниот дефибрилатор е моќен уред што ќе му го спаси животот на Кристијан Ериксен, кој падна на теренот по срцев удар. За што точно станува збор и како ќе изгледа животот на еден млад фудбалер, објаснил кардиохирургот, проф. д-р сц. Жеjко Сутлиќ. „Инсталирањето на вметнат дефибрилатор е рутинска операција. Обично …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СРЦЕТО ГО ОСТАВИЈА НА ТЕРЕНОТ: Македонија загуби, но два блескави моменти го одбележаа мечот – еве како лавовски се игра за својата земја!

На „Национална арена Букурешт“, избраниците на селекторот Игор Ангеловски повторно имаа голема поддршка од околу пет илјади навивачи. Во својот втор настап на 16. Европско фудбалско првенство, македонската репрезентација попладнево загуби од Украина со 2:1. Едно добро полувреме не беше доволно „црвено-жолтите“ да го освојат првиот бод.   View this …

Повеќе »

(ВИДЕО) БРАВО: Овој македонски навивач стана ХИТ на интернет- Го дупнал тапанот за МАКЕДОНИЈА!

Овој македонски навивач на нашите фудбалери стана ХИТ на интернет! Тој практично го дупна тапанот за Македонија и продолжи да чука на пукнатиот тапан. Ова е искрена и вистинска поддршка за црвено-жолтите. БРАВО! pic.twitter.com/lyl0mgafmY — Out Of Context Football (@nocontextfooty) June 17, 2021 Фото: Принтскрин/

Повеќе »

(ФОТО) Шоу на маестро Симон Трпчески со македонски дрес и шал

Македонскиот пијанист со светско реноме, маестро Симон Трпчески, вечерва ќе одржи концерт во Букурешт, Романија. Концертот е во рамки на „Македонската недела“ во романската престолнина, која е во организација на македонската Влада и Амбасадата во Букурешт. Гости на овој грандиозен настан ќе бидат Македонските репрезентативци кои утре ги очекува дуел …

Повеќе »

(ФОТО) Македонските фудбалери се подготовуваат за мечот со Украина

По дебито на ЕП со селекцијата на Австрија и поразот од 3-1, Македонија веќе ги насочи мислите кон новиот противник, втор во групата Ц против селекцијата на Украина.   View this post on Instagram   A post shared by Football Federation-Macedonia (@ffmacedonia) Откако на вчерашниот тренинг одмор добија фудбалерите кои …

Повеќе »

Фудбалската репрезентација на Македонија денеска, од 18. часот, ќе дебитира на ЕП: „Многумина не сметаат за аутсајдери но за нас тоа е дополнителен мотив!“

„Знаеме дека не чека тежок натпревар со една цврста, физички одлично подготвена репрезентација. Но, подготвени сме за надигрување“   View this post on Instagram   A post shared by Football Federation-Macedonia (@ffmacedonia) На третиот ден од ЕВРО 2020, дебитантски настап на едно големо фудбалско натпреварување ќе има македонската фудбалска репрезентација. …

Повеќе »

(ФОТО) Македонската репрезентација се подготвува за првиот натпревар: Еве што велат фудбалерите за ЕП!

Фудбалските репрезентативци продолжуваат со подготовките според планот на стручниот штаб и Игор Ангеловски.   View this post on Instagram   A post shared by Football Federation-Macedonia (@ffmacedonia) Од фотографиите што секојдневно се постираат на официјалната страна на ФФМ на Инстаграм може да се види дека сите се насмеани и расположени, …

Повеќе »

(ФОТО) Ракометарите на „Вардар“ со подршка за фудбалерите!

Ракометарите на двократниот европски шампион Вардар @rkvardar1961 испраќаат силна поддршка до нивните спортски колеги од фудбалската репрезентација. Европското чудо кое тие го направија е мотив плус за нашите фудбалери. Храбро до последен атом! Фото: Принтскрин/Instagram

Повеќе »